Prezident se léčí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, uvedla nemocnice

Ústřední vojenská nemocnice v Praze ve čtvrtek zveřejnila lékařskou zprávu o stavu prezidenta Miloše Zemana. Z ní vyplývá, že se tam prezident léčil a po propuštění stále léčí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou. Nemocnice to uvedla na webu. Hrad označil čtyřdenní hospitalizaci minulý týden za rekondiční pobyt. Podle nemocnice prezident absolvoval rehabilitační cvičení a byla mu aplikována intenzifikovaná výživa.

Video Události
video

Události: Ústřední vojenská nemocnice zveřejnila zprávu o zdravotním stavu prezidenta

Prezident tento výden avizoval, že nemocnice zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci. Nemocnice později upřesnila, že ke zdravotnímu stavu prezidenta vydá vyjádření. Na webu ve čtvrtek zveřejnila shrnutí k pobytu Zemana a zároveň podrobnou zprávu o ambulantním vyšetření, které prezident podstoupil 24. září.

Zpráva o ambulantním vyšetření prezidenta 293.27 KB

Podle vyjádření nemocnice byl prezident při pobytu i v dalších dnech léčen pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou, a postižení nervů. Důsledkem je podle lékařů porucha chůze i stoje, které vyžadují oporu.

„Byla zahájena komplexní léčba zaměřená na nácvik stereotypů chůze a stoje, doplněná dalšími rehabilitačními procedurami. Rovněž proběhla aplikace intenzifikované výživy, a to i nitrožilně. Jejím cílem je podpořit rekonstituci svalové hmoty a ovlivnit narušenou funkci nervových vláken na periferii dolních končetin,“ uvedla nemocnice na webu.

V lékařské zprávě se rovněž uvádí, že Zeman za dva roky zhubl 20 kilogramů a trpí nechutenstvím. Lékaři objevili také známky dehydratace. Zeman si podle nemocnice stěžuje na nestabilní chůzi a v poslední době má sklon k nižšímu krevnímu tlaku. Laboratorní hodnoty, včetně hladiny krevního cukru a dalších parametrů hodnotících diabetes mellitus, jsou podle nemocnice v normě.

Po ukončení prezidentova pobytu střešovická nemocnice uvedla, že Zeman byl v neděli v dobré kondici a nepodstoupil žádný zákrok. Jeho mluvčí pobyt zdůvodnil přípravou na státní svátek 28. října, při kterém chce být prezident „absolutně fit“.  

V USA znají voliči i hladinu cholesterolu prezidenta

Potíže s chůzí má Miloš Zeman od začátku prezidentského období. V říjnu 2013 dokonce doma upadl a zranil si koleno, od té doby používá hůlku. O jeho zdraví se staralo lékařské konzilium. O neuropatii a cukrovce hovořil i v okamžiku, když oznamoval svoji druhou kandidaturu. „Občas padám ze schodů. Nedá se to léčit, dá se to zastavit, což se snad podařilo,“ uvedl v roce 2017 Miloš Zeman.

Velký zájem budilo v minulosti taky zdraví prezidenta Václava Havla – několikrát byl v ohrožení života. Množství poskytovaných informací se tehdy v čase měnilo.

Praxe v zahraničí je různá. Například francouzský prezident Francois Mitterrand trpěl rakovinou prostaty, oficiální zprávy ale o tom mlčely. Tradičně podrobně informují američtí prezidenti – veřejnost tak zná i hladinu cholesterolu Donalda Trumpa nebo jeho BMI (Body Mass Index).