Senát ocenil dvanáct osobností. Stříbrnou medaili dostal generál Boček i cestovatel Zikmund

Armádní generál Emil Boček, cestovatel Miroslav Zikmund, publicisté Jefim Fištejn a Karel Steigerwald nebo rocker a někdejší ministr Michael Kocáb patří k dvanácti osobnostem, které Senát ocenil svými stříbrnými pamětními medailemi ke Dni české státnosti. Ocenění bylo udělováno už poosmé, poprvé jej předával nynější předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Jaroslav Kubera předává ocenění generálu Emilu Bočkovi
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Šestadevadesátiletý Emil Boček, který byl za druhé světové války stíhačem britského letectva, jménem všech oceněných za udělené medaile poděkoval. „Senát byl jeden z prvních, který nezapomínal a nezapomíná na válečné veterány,“ uvedl mimo jiné. „Ocenění, které jsem převzal, patří také mým kamarádům, kteří už nejsou mezi námi,“ dodal.

Celkem 26krát se Boček na obloze utkal s německými stíhači
Profil

Emil Boček

Emil Boček se narodil 25. února 1923 v Brně-Tuřanech. Protektorát tajně opustil na konci roku 1939, když jako šestnáctiletý odešel přes Balkán a Bejrút na Západ. Zúčastnil se bojů o Francii, a když země před Hitlerem kapitulovala, vstoupil do britského královského letectva. Zde působil jako mechanik, později v Kanadě prošel leteckým výcvikem. Od října 1944 sloužil jako stíhací pilot u 310. československé stíhací perutě. Absolvoval 26 operačních letů v délce přes 73 hodin.

Od letectva odešel až po válce, v roce 1946. Otevřel si dílnu na opravu motocyklů, o dva roky později byl donucen odejít do podniku Mototechna, pětadvacet let pracoval jako soustružník ve Výzkumném ústavu AV. V roce 2010 získal z rukou prezidenta Václava Klause Řád bílého lva za zásluhy o obranu a bezpečnost státu a bojovou činnost. V roce 2012 o jeho životě vznikl dokument Nezlomný.

Kubera ve své řeči varoval před rozdělováním společnosti. „Nezapomínejme na své kořeny, které nás všechny, ať chceme, nebo nechceme, spojují a utvářejí. Vždyť právě z těchto hodnot vychází naše úspěšná současnost,“ uvedl Kubera.

Ocenění kardioložce i zachránci 

Medaile dále získali kardioložka a nejcitovanější česká vědkyně Renata Cífková, dlouholetý rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Sáha, geolog, spisovatel, cestovatel a popularizátor vědy Václav Cílek, předseda Českého biatlonového svazu a viceprezident Světové biatlonové unie Jiří Hamza a František Paštěka.

Paštěku horní komora vybrala za hrdinství, které prokázal letos v lednu, když zachránil život svému sousedovi a jeho dvouleté vnučce. Vytáhl oba z hořícího auta. Medaile dostali také bývalí předsedové horní komory Libuše Benešová a Milan Štěch.

Oceněný Zikmund podnikl spolu s Jiřím Hanzelkou řadu cestovatelských výprav po celém světě, při nichž shromáždili řadu dokumentárního materiálu. Fištejn byl komentátorem i ředitelem vysílání Rádia Svobodná Evropa, nyní spolupracuje s veřejnoprávními médii. Steigerwald působí také jako dramatik a scenárista, hudebník Kocáb byl šéfem parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk.

Medaili s předstihem dostal astronom a emeritní vedoucí Úřadu OSN pro vesmírné záležitosti Luboš Perek, a to v červenci u příležitosti svých stých narozenin. Do konce roku mají stejné ocenění dostat ještě česká rodačka a první ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová a britský filozof a politolog Roger Scruton, který se mimo jiné podílel na činnosti takzvané podzemní univerzity během komunistického režimu v někdejším Československu.