Ústavní soud se vrátil k prioritním stavbám z roku 2016. Jejich zrychlené povolení bylo v pořádku

7 minut
Události: Zrychlené posouzení u dvanácti staveb bylo v pořádku, rozhodl Ústavní soud
Zdroj: ČT24

Zrychlené zopakování posouzení vlivu na životní prostředí u dvanácti staveb v roce 2016 bylo v pořádku, rozhodl Ústavní soud. Zamítl tak návrh na zrušení části zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Sporný paragraf zákona mu předložil ostravský krajský soud, na který se obrátili ekologové.

Zákon z roku 2016 stanovil, že u prioritních záměrů vymezených nařízením vlády není nutné opakovat fáze procesu EIA od oznámení záměru přes zjišťovací řízení, vyjádření veřejnosti a samospráv k veřejnému projednání. Místo toho jen k projektům vydalo nové závazné stanovisko ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Podle Krajského soudu v Ostravě ale zákon postrádá obecnost, protože se vztahuje pouze na předem určené dopravní záměry. Dále krajský soud poukázal na vyloučení dotčené veřejnosti z projednávání vlivu záměrů na životní prostředí. Podle většiny ústavních soudců však zákon neodporuje ústavě.

Priority? Dvě stavby dodnes nezačaly

Že považuje vydané posouzení vlivu na životní prostředí za propadlé, oznámila Evropská komise české vládě počátkem roku 2016. Šlo o desítky staveb, které měly vydané posouzení podle starého zákona z roku 1992 a se zahájením prací se čekalo již příliš dlouho. Byly mezi nimi i některé, o kterých se vláda domnívala, že by měly začít bezprostředně.

„Odsunutí výstavby těchto dopravních staveb by mělo přímý dopad na lidi, kteří v daném regionu žijí a trpí tím, že nám stále chybí důležité části silniční infrastruktury,“ argumentoval tehdejší ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Problém spočíval hlavně v tom, že by Česko na projekty s propadlou EIA nemuselo získat očekávané příspěvky z evropských fondů. Komplikace však nehrozily projektům, které se v té době již stavěly nebo měly stavební povolení.

Seznam prioritních staveb schválila vláda v létě 2016, předtím prošel parlamentem zákon, kterým se nyní zabýval Ústavní soud a umožnil nahradit EIA zkráceným řízením na ministerstvu životního prostředí. Výjimku si vláda také nechala posvětit Evropskou komisí.

Již finalizace seznamu vzbudila kontroverze, například obce u Prahy byly nespokojené, že na něm nebyla jihovýchodní část Pražského okruhu. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) však upozornil, že stavba nemá územní rozhodnutí a její přípravu brzdí soudní spory s ekologickými organizacemi, proto nebylo její faktické zahájení na pořadu dne a byl čas na plnohodnotný proces EIA. Okruh získal pozitivní stanovisko v listopadu 2017.

Dějinným paradoxem je, že žádná ze staveb označených Sobotkovým kabinetem za prioritní se nezačala fyzicky stavět v nejbližší době po vydání příznivého stanoviska MŽP. Dvě se nestaví dodnes. Jde o dálnici D1 z Přerova na jih do Říkovic, kde přípravu zdržují spory o pozemky, a dálnici D49 od Hulína k Fryštáku, kde přípravu zdržela žaloba, podle které by se stavělo na území, kde žijí vzácná zvířata.

Většina ostatních z dvanácti prioritních staveb se začala stavět až loni nebo letos a hotové by měly být většinou v letech 2021 až 2022. Jako první zahájilo Ředitelství silnic a dálnic výstavbu na dvou úsecích dálnice D6 východně od Nového Strašecí, kde by se mělo začít jezdit již v příštím roce.

  • D1 Říkovice – Přerov: nestaví se
  • D3 obchvat Českých Budějovic (Úsilné–Hodějovice a Hodějovice–Třebonín): stavby zahájeny v roce 2019, předpokládané zprovoznění 2022
  • D6 obchvaty Řevničova a Lubence, Nové Strašecí – Řevničov: stavby zahájeny v roce 2017, předpokládané zprovoznění 2020
  • D11 Hradec Králové – Smiřice: stavba zahájena v roce 2018, předpokládané zprovoznění 2022
  • D35 Opatovice nad Labem – Časy, Časy–Ostrov: stavby zahájeny v letech 2018 a 2019, předpokládané zprovoznění 2022
  • D48 obchvat Frýdku-Místku: stavba zahájena v roce 2018, předpokládané zprovoznění 2022
  • D49 Hulín – Fryšták: nestaví se
  • D55 Otrokovice, obchvat jihovýchodní část: stavba zahájena v roce 2018, předpokládané zprovoznění 2021
  • Modernizace železniční trati Sudoměřice–Votice: stavba zahájena v roce 2018, předpokládané zprovoznění 2021

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
před 28 mminutami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 1 hhodinou

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Částí Česka přejdou v úterý silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne a večer přejdou silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 3 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 7 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 8 hhodinami
Načítání...