Vláda stanovila, které stavby vzniknou bez EIA, chybí Pražský okruh i Rudná

Vláda schválila definitivní seznam dopravních staveb, u kterých nahradí zvláštní zákon chybějící posudek o vlivu na životní prostředí EIA. Půjde o třináct staveb na osmi dálnicích a jednom železničním koridoru. V seznamu navzdory kritice radnic chybí jihovýchodní část Pražského okruhu, vypadlo z něj také dokončení čtyřproudé silnice I/11 z Ostravy na hranice Opavska – tzv. prodloužená Rudná.

Vláda již v červnu poslala zákonodárcům návrh, který v akutních případech umožní pokračovat v přípravě bez opakování procesu EIA. Nyní kabinet definoval, o které stavby jde. Na seznam se dostaly například úseky dálnice D3 u Českých Budějovic či D35 ve východních Čechách.

„Pro všechny připravené prioritní stavby máme peníze a příští rok chceme zahájit jejich výstavbu. Spolu s dalšími projekty je to více než 100 kilometrů nových dálnic, které začneme stavět,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Nicméně schválení prioritních staveb z hlediska životního prostředí bude sice rychlejší, nikoli však automatické. Ministerstvo životního prostředí tedy bude muset ke všem stavbám vydat závazné stanovisko. Ministr Richard Brabec (ANO) předpokládá, že pokud v dohledné době dostane jeho úřad podklady, budou závazná stanoviska vydaná do dvou měsíců. „To umožní, aby mohl investor – především ŘSD – požádat o stavební povolení a stavby byly co nejrychleji započaty,“ uvedl.

Schválením seznamu se blíží alespoň dílčí řešení problémů, který naplno vyšel najevo na počátku roku. Evropská komise upozornila, že posudky o vlivu na životní prostředí u řady dopravních staveb, které se v Česku připravují, vznikly podle starého zákona z 90. let a komise je nadále považuje za neplatné. Příprava většiny z nich je ale v takové fázi, že opakované posouzení vlivu na životní prostředí nezpůsobí žádné výrazné zpoždění.

O místa na seznamu se přesto strhnul boj. Největší ohlas zaznamenalo vyřazení úseku Pražského okruhu od dálnice D1 k Běchovicím. Proslulá stavba 511 podle vlády není v takovém stavu, aby bylo její urychlení možné. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) již dříve upozornil, že stavba nemá územní rozhodnutí a její přípravu brzdí soudní spory s ekologickými organizacemi.

Pražský magistrát však pohrozil, že pokud stavba na seznamu nebude, zakáže vjezd kamionům na Jižní spojku a Štěrboholskou spojku od 5. května po Běchovice, tedy v úseku souběžném s chybějící částí okruhu. Rozhodnutí pražské rady vzbudilo děs v okolí metropole, zejména v obcích, které leží na případných objízdných trasách.

Video Tisková konference po jednání vlády
video

Tisková konference po jednání vlády

Kromě Pražského okruhu vypadlo ze seznamu prioritních staveb také dokončení čtyřpruhového úseku silnice I/11 z Ostravy na hranice opavského okresu. Podle Richarda Brabce totiž již probíhá nové řízení EIA, které by mohlo být hotové dříve, než by ministerstvo životního prostředí stihlo vydat své stanovisko. K vypuštění tzv. prodloužené Rudné měla ale vláda ještě jeden motiv. „Stavba de iure nenaplňuje jednu z klíčových podmínek, že stavby by měly být součástí transevropské dopravní sítě TEN-T. Její ponechání v seznamu by tak mohlo být komplikované pro celý seznam,“ vysvětlil ministr životního prostředí.