Policie obvinila 12 cizinců z převaděčství. Pašovali lidi z jihovýchodní Asie do Německa

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi dvanáctičlennou skupinu převaděčů. Ta měla více než rok zajišťovat převozy nelegálních migrantů z jihovýchodní Asie. Jednalo se zhruba o stovku běženců z Bangladéše, Srí Lanky a Vietnamu. Policie zajistila také milion korun v hotovosti, střelné zbraně a padělané doklady.

Kriminalisté zjistili celkem 16 případů, při nichž gang převezl nebo se pokusil převézt z Ukrajiny do Česka a dále do Německa běžence z jihovýchodní Asie. Gang údajně čítal nejméně 35 členů. 

Dvanáct cizinců zadržených na českém území policie stíhá za organizování a umožnění nelegálního překročení státní hranice, za napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky a za padělání veřejných listin. Sedm z obviněných poslal soud tuto středu do vazby.

Přes hranice pěšky, pak autem

Běženci putovali podle mluvčího NCOZ Jaroslava Ibeheje nejprve letecky do Ruska nebo na Ukrajinu, kde jim gang zajistil stravu a ubytování. Další den je pak přesunul k vnější hranici schengenského prostoru. Odtud se migranti vydali pěšky do Polska, na Slovensko nebo do Maďarska, a to za pomoci maskovaných převaděčů. Po překročení hranice následovala cesta auty do Prahy, odkud běženci po odpočinku pokračovali do Německa.

Skupina podle vyšetřovatelů vybírala od každého migranta částku přes 2500 amerických dolarů (57 000 korun). Celkově však jeden běženec zaplatil za cestu do západní Evropy až 22 000 dolarů (499 000 korun).

Na rozbití gangu spolupracovala česká policie se slovenskými kolegy a s pohraničníky z Ukrajiny a Polska. Při razii, která se od pondělí uskutečnila v  těchto čtyřech státech, provedli policisté přes 20 domovních prohlídek.