Ať bude brexit jakýkoli, práva Britů v Česku se nezmění. Alespoň dočasně

Britové zřejmě budou mít v Česku až do konce příštího roku stejná práva, jako by byli dál občany Evropské unie. Vyplývá to z vládního návrhu zákona, který schválili zrychleně už v prvním čtení poslanci.

Předloha ale bude účinná jen v případě takzvaného tvrdého brexitu, tedy pokud by Velká Británie odešla z Unie bez dohody. Nyní zamíří k posouzení do Senátu. Britští poslanci smlouvu s EU minulý týden odmítli, teď se vyjednává o dalším postupu. Británie má Unii opustit 29. března.

Bez zákona by se Britové v případě tvrdého brexitu ocitli v Česku ve stejném postavení jako cizinci ze zemí mimo Evropskou unii. Dotklo by se to podle ministerstva vnitra zhruba pěti tisíc Britů působících na českém pracovním trhu.

Celkem v Česku legálně pobývá kolem 8000 občanů Spojeného království. Brexit ovlivní také život Čechů v Británii, podle různých odhadů jich tam žije 40 až 100 tisíc.

Bude to i opačně?

Poslanci se vedle obecné debaty o vystoupení Spojeného království z Unie ptali zejména na to, zda Británie v souvislosti s českým zákonem přislíbila reciprocitu, tedy že se zachová stejně k českým občanům pobývajícím na Ostrovech.

„Britská strana naznačuje, že bude recipročně zacházet s českými občany v Británii. Věřím, že tomu dostojí, protože není asi v zájmu ani Velké Británie, aby občané, kteří tam dlouhodobě žijí, se ze dne na den museli v případě tvrdého brexitu odstěhovat,“ reagoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Na konkrétní přísliby si podle něj bude Česko muset počkat do doby, než budou ukončena jednání o podobě vystoupení Británie z EU.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že Česko se opírá o britský dokument z loňského prosince, který stanoví obrysy budoucího migračního systému a pro obyvatele Evropské unie pracuje s přechodným obdobím také do konce příštího roku.

Britové podle něho tvrdí, že stačí podzákonná norma, pokud by se však na ni čekalo, český zákon by nemusel být přijat včas. Sněmovna navzdory tomu vyzvala na návrh Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) vládu, aby s Brity o reciprocitě českých zákonných opatření jednala.

Předloha upravuje pobyt britských občanů v Česku, nabývání českého státního občanství, uzavírání manželství a registrovaného partnerství a vydávání povolení k dlouhodobému nebo k trvalému pobytu. Návrh upravuje rovněž přístup britských občanů na trh práce, podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti a výplatu některých dávek státní sociální podpory.