Náledí v noci pokryje devět krajů. Vyhne se jihu a středu země

Česko zasáhne v úterý večer a v noci na středu náledí. Oproti původní výstraze meteorologů ale nepokryje celé území. Vyhne se jihu a středu země, kde bude mokré silnice a chodníky vysušovat vítr. Teploty v noci klesnou na nulu až minus čtyři stupně.

Výstraha platí od úterních 21:00 do středečních 10:00 pro devět krajů nebo jejich okresů. Zahrnuje Karlovarský, Plzeňský, Liberecký a Ústecký kraj a části Pardubického, Královéhradeckého, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Vozovky a chodníky budou v těchto regionech klouzat, řidiči a chodci proto mají být opatrní.

„Ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a jižní Moravě bude mokré povrchy vysušovat mírný vítr, proto zde čekáme tvorbu náledí jen výjimečně,“ uvedli meteorologové.

Ledovka a náledí se od sebe liší podle způsobu vzniku. Náledí je ledová vrstva pokrývající zemský povrch, která vzniká postupným mrznutím kapek deště na povrchu země. Vzniká také zmrznutím částečně nebo úplně roztátého sněhu při poklesu teploty pod bod mrazu. 

Ledovka je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení. Vzniká v případech, kdy ve výšce je teplý vzduch, z něj prší a déšť padá na prochlazený zemský povrch, větve stromů či elektrická vedení s teplotou pod bodem mrazu.

Profil

Námrazové jevy ve zkratce

Ledovka je průhledná vrstva ledu, která je velmi hladká. Vzniká při mrznoucím dešti nebo mrholení, které po dopadu na zem okamžitě mrzne. 

Náledí je voda, jež zmrzne až na zemi, nebo vzniká z částečně roztálého sněhu. Často se tvoří přes noc.

Námraza vzniká při mrznoucí mlze. Její kapičky namrzají na povrchu země nebo na chladných pevných předmětech. Velmi špatně se odstraňuje.

Vodní kapky se po dopadu na zem či předměty rozlijí, okamžitě mrznou a vytvářejí ledovku – průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem. V obou případech hrozí úrazy při uklouznutí, hlavní komplikace způsobuje náledí nebo ledovka v dopravě.