Méně závažné přestupky v dopravě bez pokuty. Policii se vrátí právo řešit je domluvou

Policisté budou opět moci řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat. Senát schválil poslaneckou novelu, která domluvu ze zákona opět umožní. Předkladatelé si od změny slibují zejména snížení administrativy. Předloha nyní zamíří k podpisu prezidentovi. Měla by být účinná už od ledna.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Karel Kaloň

V současnosti mohou policisté vyřešit přestupek přímo na místě příkazem, a to buď pokutou, nebo napomenutím. Pro napomenutí ale mají využívat nový formulář. Ministerstvo vnitra sice připouští možnost řešit některé prohřešky zcela neformálně, podle autorů předlohy ale trvají pochyby, zda pro takový způsob existuje zákonný podklad.

„Z důvodu existence dalšího formuláře je poukazováno na nárůst administrativní zátěže policie i dalších orgánů řešících přestupky příkazem na místě v terénu, když vedle příkazových bloků na pokutu si musí zajistit též příkazy na místě, kterými je ukládáno napomenutí,“ stojí ve zdůvodnění novely skupiny poslanců ze všech klubů v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM).

Domluva půjde i u přestupků v dopravě

Předkladatelé proto navrhli v podstatě návrat k postupům, které platily před reformou účinnou od loňského července. Novela by zrušila napomenutí a vedle pokuty by zakotvila znovu domluvu.

„Domluva přitom bude využívána zejména v případech, kdy míra společenské škodlivosti daného činu je natolik nízká, že uložení pokuty by bylo s ohledem na závažnost přestupku a osobu pachatele nepřiměřené,“ píše se v důvodové zprávě. Bude to platit i pro přestupky v dopravě, za něž nyní policisté pokutu jednotlivcům uložit musí.