Česku chybí statisíce litrů nafty ze zásobníků v Německu. Jejich majitel tvrdí, že jsou prázdné

Do Česka se stále nevrátilo asi 300 tisíc litrů nafty uskladněné v Německu. Podle šéfa Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra musí případ odblokovat spolkový celní úřad. Českou naftu za zhruba miliardu korun za hranice uskladnila firma Viktoriagruppe. Ta ale zkrachovala a nový majitel areálu tvrdí, že v zásobnících už nic není.

Video Události ČT: Česku chybí statisíce litrů nafty ze zásobníků v Německu
video

Události ČT: Česku chybí statisíce litrů nafty ze zásobníků v Německu

Česko uskladnilo zásoby nafty v Německu před osmi lety. Areál tehdy vlastnila dnes zkrachovalá firma Viktoriagruppe. Po ní měly ve skladu zůstat statisíce litrů nafty a plán byl dostat je zpět do Česka. Slavnostní odplombování prvního vlaku s navrácenou naftou na našem území proběhlo už předloni v říjnu. Doteď ale Česko kauzu svých strategických zásob neuzavřelo.

„Stále máme nevypořádaných zhruba 300 tisíc litrů, čekáme na vyjádření německých celníků, které doposud chybí,“ uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Podle někdejšího předsedy Správy státních hmotných rezerv v letech 2007-2013 Ladislava Zabo bylo před lety jako plus bráno to, že šlo o bývalý sklad Bundeswehru. Jenomže policie nakonec zjistila, že zhruba šest milionů litrů nafty zmizelo. Detektivové proto obvinili čtyři lidi včetně dvou bývalých představitelů Viktoriagruppe.

Zbývající naftu pak série vlakových souprav převezla zpátky do Česka.  Nový majitel německých zásobníků, společnost Krailling Oils Development, teď ovšem odmítá, že by v nich nějaká nafta zůstala.

„Tam ta hmota buď možná ani nikdy nedojela, anebo nějakým způsobem byla zobchodována jinak,“ uvedla jednatelka Kateřina Radostová. „Můžeme vlastně říct, že jsme splnili svoji povinnost a vyskladnili jsme kompletně celý sklad,“ dodala Radostová.

V množství chybějící nafty Česko vychází z měření, která v zásobnících probíhala před tím, než se palivo začalo odvážet. „Myslíme si, že došlo k chybám v měření. Zavázali jsme se, že vyskladníme vše, co ve skladu je, tak jsme učinili,“ dodala Radostová.

Podle policie vznikla více než stomilionová škoda

Zástupci zkrachovalé firmy Viktoriagruppe s médii nekomunikují. V minulosti ale také zpochybňovali měření, která údajné zmizení nafty odhalila. „Těch měření tam probíhalo několik a ani jedno se nesešlo,“ uvedl už dříve bývalý zástupce společnosti Viktoriagruppe Lubomír Novotný. 

Česko čeká na oficiální verdikt německých celníků už několik měsíců. „Bohužel nejsme schopni dosud tenhle proces administrativně uzavřít,“ připustil Švagr.

Policie v polovině letošního března obvinila kvůli zmizelé naftě bývalého majitele firmy Viktoriagruppe Petra Malého, jednatele české pobočky společnosti Lubomíra Novotného, další dva lidi a jednu firmu. Po několikaletém prověřování jsou stíháni kvůli podvodu. Škoda dosahuje 108 milionů korun.