Volná pracovní místa v Česku pomohou vedle Ukrajinců zaplnit i Srbové

Hospodářská komora začíná přijímat žádosti o pracovníky ze Srbska. Vláda tak vyslyšela požadavek podnikatelů o zrychlení procesu. Podobně už dva roky funguje takzvaný režim Ukrajina. Díky němu v Česku pracuje už přes 13 tisíc jejích obyvatel. Zaměstnaneckou kartu by mohlo ročně dostat až dva tisíce Srbů, kteří by sem přijeli pracovat.

Video Události ČT: Volné pracovní místa pomohou po Ukrajincích zaplnit i Srbové
video

Události ČT: Volná pracovní místa pomohou po Ukrajincích zaplnit i Srbové

Díky vládnímu programu v Česku pracuje nejen zhruba 13 a půl tisíce Ukrajinců, ale přibývá i zaměstnanců z jihu Evropy – třeba Španělů anebo Řeků. Němců si v České republice – podle odhadů Hospodářské komory – vydělává asi sedm tisíc.

Nyní by k nim mohli přibýt i Srbové. „Je to kvalitní pracovní síla třeba v oblasti automotive a dalších, i s řemeslnými návyky. Hospodářská komora plánuje, že by působila přímo v Srbsku, což je pro nás snažší než na Ukrajině,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

V Česku už Srbové mají své krajany. Třeba původně učitel zeměpisu z Bělehradu teď v Česku řídí autobus. Už v Srbsku ale Janko Petrovič vozil cestující v MHD. „Kamarád mi poslal reklamu a říkal – to pro tebe může být zajímavé, tak jsem se podíval, řekl jsem, proč ne, nic mi nebránilo. A oni si mě vybrali, tak jsme tady,“ řekl srbský řidič dopravce Arriva Janko Petrovič.

Spolu s ním u dopravce pracuje ještě necelá třicítka Srbů. Kvůli nedostatku řidičů je sem začali přijímat před dvěma lety.

„Doteď jsme to řešili čistě přes ambasádu, kdy jsme si na ambasádě domluvili termín a v rámci toho termínu jsme to i s ambasádou vyřešili. Trvalo to zhruba tři měsíce,“ nastínil dosavadní praxi získávání srbských řidičů mluvčí Arrivy Roman Herden. A osvědčili se – další mají brzy přijít.