Místo přijímání uprchlíků nabídne Babiš v Itálii drony

Premiér Andrej Babiš (ANO) za dva týdny při své cestě do Itálie navštíví i Maltu a setká se předsedy vlád obou zemí. Jako pomoc k boji s nelegální migrací nabídne v obou zemích i bezpilotní letadla české výroby, která by měla pomoci ke kontrole hranic. Babiš to předeslal po návštěvě sídla české společnosti, která se vývojem letounů zabývá. V Itálii a na Maltě bude zjišťovat, zda by byl o podobné řešení zájem.

Video Události
video

Události: Místo přijímání uprchlíků nabídne Babiš v Itálii drony

Babiš se s italským protějškem Giuseppem Contem domluvil na návštěvě Říma před měsícem. Conte tehdy otevřeným dopisem reagoval na Babišovo odmítnutí italské žádosti o pomoc se skupinou 450 migrantů a pozval ho, aby si o italském návrhu na evropský přístup k řešení nelegální migrace promluvili. Podle Babiše musí Evropa vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jenom zhoršuje.

Babiš se podle svých slov na cestu do Itálie intenzivně připravuje. „Zároveň jsem to spojil s návštěvou Malty, budu jednat s italským i maltským premiérem, hlavní téma je migrace,“ uvedl. Zdůraznil, že je třeba pomáhat migrantům v zemích, odkud přicházejí. Při své cestě chce mluvit o pašerácích. „Je to obrovský byznys a tito zločinci vydělávají miliardy eur. Evropa musí intenzivně bojovat proti převaděčům,“ vysvětlil.

Nepřijímat, monitorovat ze vzduchu

Jako alternativu k přebírání migrantů by podle Babiše mohla česká vláda nabídnout pomoc s monitorováním pobřeží českými letadly. Premiér kvůli tomu navštívil sídlo společnosti Primoco v pražském Radotíně, která vyvíjí bezpilotní letouny. Na cestu s sebou vezme ředitele firmy Ladislava Semetkovského. „Uvidíme, jaká bude reakce. Je dobré to prezentovat ve světě a říci: 'Toto vám chceme nabídnout',“ uvedl Babiš.

Český premiér chce zjistit, zda o stroje bude zájem. „Chci to přednést na úrovni premiéra a říct, že tady je unikátní bezpilotní letoun, který může pomoci monitorovat pobřeží a moře, jak pašeráci pracují a dochází k tomu, že ty lodě odplouvají,“ dodal.

Podle Semetkovského letouny vydrží ve vzduchu až deset hodin a v okruhu do 200 kilometrů. Obvykle se využívají k ochraně ropovodů, plynovodů či monitorování moře a hranic. Zatím se podle něj diskutovalo o poskytnutí deseti strojů Italům.

Cena za jeden dron se pohybuje v jednotkách milionů korun. Kdo by případný nákup platil, zatím není jasné.

Zatímco předseda komunistů Vojtěch Filip nápad s dodáním dronů přivítal, další politici hodnotí návrh opatrně. „Česká republika má přinášet konkrétní řešení, ta ale nemohou vypadat takhle,“ uvedl místopředseda ODS Martin Kupka. Podle Pirátů jde o populismus.

Itálie se v posledních letech potýká s masovým přílivem migrantů z Afriky a už dlouho žádá Evrospkou unii, aby jí s náporem migrantů pomohla. Česko společně s dalšími středoevropskými zeměmi odmítá přerozdělování běženců na základě evropských kvót a prosazuje zejména důslednou ochranu vnějších hranic EU a také pomoc v těch státech, odkud migranti připlouvají.