Vedra rozptýlila řidiče. Květen byl na silnicích nejhorší za pět let

V květnu zemřelo při dopravních nehodách na českých silnicích 56 lidí. Jde o nejhorší bilanci za posledních pět let, hůře bylo v květnu naposledy v roce 2012. Policisté počet tragických nehod spojují s teplým a suchým počasím, které přispělo k únavě a nepozornosti řidičů.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/VLP Autor: Martin Šinkovský

Na silnicích je letos zatím mnohem méně bezpečno než v minulých letech. Květen rozdíl ještě zdůraznil. Při nehodách zahynulo 56 lidí, tedy o šestnáct více než loni. Od začátku roku je pak obětí již o 27 více než loni (letos celkem 188).

Podle ředitele dopravní policie Tomáše Lercha souviselo velké množství smrtelných nehod, ke kterým v květnu došlo, s počasím. Letošní květen byl podle meteorologů nejteplejší od počátku měření průměrných měsíčních teplot.

„Svou negativní roli v tragické bilanci nehod sehrály příznivé klimatické podmínky, které letos v květnu připomínaly spíše prázdninové počasí,“ podotkl Lerch. Řidiči pak byli kvůli teplu unavení a nepozorní nebo podcenili dopravní situaci.

Většina tragických nehod podle něj měla podobný scénář: Na rovném přehledném úseku se střetla auta v protisměru nebo auto vyjelo ze silnice a narazilo do překážky u silnice – například stromu.

Nejhoršími dny byl víkend 12. a 13. května, kdy v sobotu i neděli shodně zahynuli čtyři lidé. Nejzávažnější z nich se stala v Machově na Náchodsku, zahynuli při ní dva lidé. Nejprve se osobní auto srazilo s cyklistou, který na místě zemřel. Auto vzápětí narazilo do stromu, tehdy utrpěla smrtelná zranění ještě spolujezdkyně. Dva lidé zemřeli také při srážce dodávky s osobním autem u Přeštic.

Květen byl letos na silnicích nejtragičtější od roku 2012, kdy zahynulo během 31 dnů 61 lidí. Zatím také nemají čeští motoristé nakročeno k tomu, aby opět zlepšili celoroční výsledek.

Celkový počet mrtvých klesal v posledních dvou letech, předtím se situace dvakrát po sobě naopak zhoršila. Loni však k celkovému zlepšení přispěly především docela mírné prázdniny. Naopak před prázdninami byly silnice doslova krvavé, když během loňského června zemřelo 64 lidí – téměř dvakrát více než předloni. I loni přispělo k velmi tragické bilanci teplé počasí – na rozdíl od května, který byl zejména zpočátku chladný a deštivý.