Piráti a poslanec Feri požádali o zprávu OLAFu k Čapímu hnízdu. MF ji zatím nezveřejní

Ministerstvo financí zatím nezveřejní zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Šéfka resortu Alena Schillerová chce nejdřív vědět, jestli by to neovlivnilo vyšetřování případu. Všech osm opozičních stran ve sněmovně však požaduje, aby úřad zprávu zveřejnil. Oficiálně o to požádal klub Pirátů a poslanec Dominik Feri (TOP 09).

Video Události
video

Události: MF zatím zprávu OLAFu o Čapím hnízdu nezveřejní

Evropská komise sice už doporučila Česku, aby celou padesátimilionovou dotaci na stavbu farmy Čapí zaplatilo ze svého, obsah vyšetřovací zprávy ale zatím zůstává tajný. Ministerstvo zatím zprávu nezveřejní. 

„V žádném případě neuděláme nic, co by zhatilo průběh a objektivitu trestního řízení,“ řekla České televizi ministryně Alena Schillerová (nestr. za ANO). Ministryně financí si zadala analýzu, co může ze zprávy zveřejnit. Hotovou ji chce mít během několika dní. „Hned včera odešel dotaz na OLAF, zda můžeme zprávu zveřejnit,“ dodala.

Samotný obsah dnes komentovat nechtěla. „V tuto chvíli se k tomu nechci vyjadřovat, dokud nebudu mít analýzu. Já sama o sobě tuto zprávu k dispozici nemám, analyzují ji pouze kompetentní úředníci,“ uvedla Schillerová.

Do dvou měsíců pak ministerstvo navrhne Evropské komisi další postup. Komise žádá, aby stát farmu z nároků na příspěvek vyjmul. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu na Twitteru uvedl, že pokud Evropská komise Česku dotaci na Čapí hnízdo neproplatí, mělo by se ministerstvo financí připojit k trestnímu stíhání jako poškozený a vyčíslit škodu.

O zprávu požádali Piráti i Feri 

O zaslání kompletního dokumentu OLAFu už požádali poslanci Pirátů a TOP 09. Piráti se podle své mluvčí Karolíny Sadílkové na ministerstvo obrátili 22. prosince. Opírají se o zákon o svobodném přístupu k informacím a stejně jako poslanec Dominik Feri (TOP 09) rovněž o zákon o jednacím řádu sněmovny, podle kterého mohou poslanci žádat ministerstva o informace potřebné pro výkon funkce. Ministerstvo má na poskytnutí informací 30 dní.

„Občané mají právo znát závěry této zprávy, neboť padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo již zaplatili. A rozhodně by je měli znát co nejdříve poslanci, kteří jednak mají hlasovat o důvěře Babišovy vlády, a také o vydávání premiéra Babiše a šéfa klubu pana Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání,“ uvedl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Jakub Michálek
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

„Logické je, že my jako opozice se ptáme, proč mají daňoví poplatníci platit 50 milionů za areál pana Babiše. Přece bylo slibováno, že to bude hrazeno z prostředků Evropské unie,“ dodal Michálek.

Pokud ministerstvo vyhoví žádosti na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, musí vydaný dokument zveřejnit na svém webu. Piráti zároveň zopakovali, že budou hlasovat pro vydání obou politiků ke stíhání a Babišovu vládu nepodpoří.

Dominik Feri
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

„Zpráva OLAFu má zcela zásadní důležitost, už jen proto, že ústřední aktér celé kauzy bude už 10. ledna žádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru,“ řekl Dominik Feri. Svou žádost zveřejnil na Facebooku, odvolává se v ní také na zákon o jednacím řádu sněmovny.

Po úřadu žádá plné znění zprávy OLAF v tištěné i elektronické podobě. Chce rovněž informaci, zda je možné zprávu zveřejnit a jaké další kroky ministerstvo v souvislosti se zprávou OLAF plánuje.

„Výše požadované informace jsou potřebné pro výkon mé funkce z důvodu nutnosti zevrubného seznámení se se skutkovým stavem v kauze Čapí hnízdo, v níž ústřední roli hraje premiér České republiky Andrej Babiš,“ napsal Feri. 

Zveřejnění žádají i další poslanci

Co nejrychlejší zveřejnění celého dokumentu dnes začali žádat i další zákonodárci. „Protože řadu mých voličů zajímá kauza Čapí hnízdo, rozhodl jsem se vyžádat si zprávu OLAF přímo od paní ministryně. Jsem zvědav na výsledek,“ uvedl poslanec ODS Jakub Janda a dodal, že se inspiroval právě žádostí Dominika Feriho.

„Chceme se dopodrobna a oficiálně seznámit se zprávou OLAFu a žádáme dlouhodobě, aby byla kauza Čapí hnízdo Andreje Babiše podrobně prošetřena,“ poznamenal předseda SPD Tomio Okamura. „Veřejnost má nepochybně právo vědět, co je součástí té zprávy Evropské unie,“ přidal se Jiří Dolejš (KSČM).

Podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka by měli zprávu dostat přinejmenším členové mandátového a imunitního výboru jako podklad pro rozhodování o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. 

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého policie kvůli dotaci na Čapí hnízdo obvinila ze dvou trestných činů, nemá se zveřejněním problém. „Mně je to jedno. Celá tato politická kauza je od počátku objednaná a zmanipulovaná a to nejen v České republice, a to lidmi, kteří způsobili naší zemi miliardové škody a kterým vadím v politice,“ řekl České televizi. 

Žalobci zprávu nekomentují, může sloužit jako důkaz

Ministerstvo ve středu oznámilo, že dostalo zprávu OLAF a předalo ji zainteresovaným institucím, tedy ministerstvu pro místní rozvoj, řídícímu orgánu operačního programu ROP Střední Čechy a v souvislosti s policejním vyšetřováním také Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ).

Žalobci odmítli obsah zprávy komentovat. „Dokument může sloužit jako důkaz v probíhajícím trestním řízení a zveřejněním podrobností by mohlo dojít k maření účelu tohoto trestního řízení,“ uvedl mluvčí NSZ Petr Malý. Zastupitelství chce proto nejprve obsah zprávy vyhodnotit a poté ji případně předá příslušnému dozorovému Městskému státnímu zastupitelství v Praze. 

Kvůli kauze Čapí hnízdo policie obvinila 11 lidí, mezi nimi i předsedu hnutí ANO Adreje Babiše a prvního místopředsedu Jaroslava Faltýnka. Policie Babiše podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu. Oba politici kauzu označují za účelovou.

Předchozí sněmovna oba muže vydala ke stíhání, znovuzvolením ve volbách však opět získali poslaneckou imunitu, která jejich obvinění znemožňuje. Dolní komora tak bude muset o svolení s jejich trestním stíháním hlasovat znovu.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně ovšem nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří. V roce 2016 na schůzi sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.