Napálili protřelé byznysmany. Za obří podvody s mákem půjde trojice do vězení

Tři pachatelé, kteří při fiktivních obchodech s mákem, ořechovou směsí, rozinkami či kmínem způsobili škodu 1,7 miliardy, si odpykají 5,5 roku, 7 a 10 let vězení. Pravomocný rozsudek nad manželi Stavjaníkovými a zemědělcem Josefem Pospíšilem jim zároveň ukládá zaplatit přes 1,7 miliardy korun poškozeným investorům. O nejvíc peněz přišla firma spojovaná s miliardářem Markem Čmejlou, obžalovaní v minulosti stejným způsobem okradli i miliardáře Karla Komárka. 

Stavjaníkovi s Pospíšilem podle obžaloby v letech 2007 až 2010 vymysleli plán na rychlé zbohatnutí. Sehnali bohaté investory, kterým slibovali obrovské zisky na obchodu s modrým mákem, ořechovou směsí, kmínem nebo rozinkami. Ve skutečnosti ale obchody neprobíhaly v takovém objemu, v jakém byly nabízeny.

Byznys fungoval na základě fiktivních faktur a dodacích listů. Investoři získávali část peněz zpět, aby podlehli zdání, že obchody dobře běží. Systém tak fungoval na principu takzvaného letadla a nakonec zkrachoval. Investoři do systému vložili přes tři miliardy korun, vznikla jim škoda zhruba 1,8 miliardy. Policie peníze zatím nenašla, což je velmi neobvyklé.

Podle dřívějších slov státní zástupkyně Dagmar Máchové žili odsouzení velmi nákladným životem a kupovali si drahá auta. „Něco se někde utratilo a něco, se domnívám já, že by ještě mohlo být někde schované,“ řekla loni o obžalovaných Máchová.

Investor vkládal do obchodu stamiliony přes firmu na Maltě

Největším podvedeným investorem byla společnost Fynerdale Holdings, která je spojovaná se Čmejlou. Klíčovou roli v systému měla společnost Ytrix, kterou vlastnila Stavjaníková. Firma měla skupovat a skladovat mák od tuzemských firem, které však řídil její manžel s Pospíšilem. Mák od nich pak měla nakupovat firma Popyseed Limited se sídlem v daňovém ráji na Maltě, přes níž do byznysu nalévala stamiliony společnost Fynerdale Holdings.

Stavjaníkovi s Pospíšilem byli v minulosti pravomocně odsouzeni kvůli podobnému případu. Při podvodu s mákem zmizelo čtvrt miliardy korun. Obětí se tenkrát stal miliardář Komárek. Pražský vrchní soud potvrdil Stavjaníkové deset ve vězení. V kauze je považována za ženu v pozadí, která dokázala zmanipulovat a přesvědčit investory o výhodnosti obchodu.

Zmírnění i zpřísnění

Pospíšil původně dostal sedm let, jelikož systém vymyslel. Soud mu trest o jeden a půl roku zmírnil. Pospíšil se jako jediný z obžalovaných přiznal a svědčil proti ostatním. Stavjaníkovi naopak odvolací soud zpřísnil trest z pěti na sedm let vězení.

Čtvrtým obžalovaným v této kauze je advokát Jan Vrbenský, který byl v minulosti právníkem Stavjaníkových. Soud ho nejprve zprostil obžaloby z obřích podvodů, ale nepravomocně mu uložil 1,5roční podmínku za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle soudu nebyl dostatečně opatrný, když u něj jeden z investorů měl v úschově peníze. Jeho část případu se vrací k pražskému městskému soudu k novému projednání.