Přes Česko přešly silné bouřky, chlapce v Třinci zasáhl blesk. Pršet bude až do pátku

Českem v neděli znovu přešly bouřky, především na východě země byly silné a s vydatnými srážkami. Oproti sobotě se však obešly bez větších následků. Hodně pršet má i v následujících dnech, oteplení očekávají meteorologové až příští víkend.

Video Události
video

Události: Česko o víkendu potrápily bouřky

Přes Česko postupuje k východu studená fronta. Silné bouřky místy doprovodil přívalový déšť, kroupy a nárazový vítr.

Varování meteorologů platilo do nedělních 17 hodin pro okresy Ústí nad Orlicí, Šumperk, Jeseník, celý Moravskoslezský kraj a okresy u hranic se Slovenskem – Vsetín, Zlín, Uherské Hradiště a Hodonín. Bouřky pak odcházely dále na severovýchod.

Video Voda odtékající z polí po bouřce na Olešnicku
video

Voda odtékající z polí po bouřce u Olešnice

Voda odtékající z polí po bouřce u Olešnice

Olše na Jablunkovsku po vydatných deštích

Odpolední déšť v Bukovině u Čisté na Semilsku

Horní část lanovky na Sněžku stojí

Silný vítr kolem poledne zastavil provoz horního úseku kabinové lanovky na Sněžku. V nárazech tam vítr dosahoval rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů.

Spodní úsek z Pece pod Sněžkou do mezistanice na Růžové hoře zůstal v provozu. Lidé se tak mohli nechat vyvézt na Růžovou horu a zbývajících 2,5 kilometru na vrchol Sněžky dojít pěšky. V neděli už lanovka pod vrchol nevyjede.

Chlapce zasáhl blesk, je ve vážném stavu

Silné bouřky přes Česko přešly už v sobotu. Problémy způsobily hlavně ve Zlínském, Pardubickém a Olomouckém kraji. V Třinci večer zasáhl blesk patnáctiletého chlapce. V okamžiku příjezdu záchranářů byl v bezvědomí, ve vážném stavu ho převezli do nemocnice, uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Jako první se mladíkovi snažili pomoci svědkové události. „Prováděli srdeční masáž. Posádka záchranné služby pokračovala ve snaze o záchranu rozšířenou resuscitací za pomoci přístrojové techniky a léků. Nakonec se záchranářům podařilo obnovit činnosti srdce,“ řekl Humpl. Sanitka pak chlapce převezla na anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice v Třinci, jeho stav zůstává vážný. 

Deštivo a chladno bude do pátku

Teploty v neděli ještě vystoupí na 23 až 27 stupňů Celsia, na severovýchodě až k 29 stupňům. Za studenou frontou se ale ochladí.

pondělí bude převážně zataženo. Ráno jen místy, ale odpoledne už na většině území s deštěm, někde i vydatným. Teploty budou jen kolem 22 stupňů, na severovýchodě ještě může být tepleji. Naopak podstatně nižší teploty budou při trvalém dešti, jen kolem 18 stupňů.

Video Zprávy ve 12
video

Předpověď počasí

úterý bude oblačno až zataženo, na většině území s deštěm. Na severu a severovýchodě může být i vydatný. Teploty se budou pohybovat mezi 19 a 23 stupni, na západě jen kolem 17 stupňů.

Ve středu a ve čtvrtek bude většinou zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami. Teploty budou mezi 15 a 19 stupni, na Moravě až ke 22. Oteplí se až v závěru týdne, o víkendu už by mohlo být i přes 25 stupňů Celsia.