ANO obrátilo a zřejmě zamítne kariérní řád učitelů. Babiše prý přesvědčily návštěvy škol

Kariérní řád učitelů nakonec pravděpodobně vůbec platit nebude. Většina poslanců hnutí ANO ho ve sněmovně zřejmě nepodpoří ani v poslanecké, ani v senátní verzi. Novela nemá podporu ani KSČM, TOP 09 a ODS. Spolu s ANO mají dohromady 122 poslanců. Pro přijetí novely tak nebude dostatek hlasů. Poslanci by měli o kariérním řádu hlasovat ve středu odpoledne. 

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: Wavebreak Media

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve řekl, že chce kariérní řád do voleb prosadit. Nyní zopakoval, že spoléhá na červnovou shodu z koaliční rady. Ta označila kariérní řád za jednu z priorit, kterou chce stihnout schválit do podzimních voleb.

Poslankyně za ANO Ivana Dobešová ale nyní oznámila, že hnutí ve sněmovně zřejmě nepodpoří ani poslaneckou, ani senátní verzi novely. Uvedla, že poslanci o záležitosti dlouze debatovali a došli k tomu, že zavedení kariérního řádu je příliš administrativně a finančně nákladné.

„Podporujeme růst platů pedagogů, ale myslíme, že administrativní náročnost je neúměrná,“ uvedla Dobešová. Řád je podle ní jen novou fasádou na starém domě, který ale uvnitř žádnou rekonstrukcí neprošel. Šéf ANO Andrej Babiš dodal, že pohled na kariérní řád změnil poté, co navštívil několik škol a nenarazil na žádného pedagoga, který by ho podpořil.

Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) ale argumenty ANO odmítá. Během diskusí se je podle něj podařilo jasně vyvrátit. Hnutí podle něj zřejmě upravilo svůj postoj kvůli petici proti kariérnímu řádu, kterou podepsalo zhruba 21 000 lidí. Dodal ale, že kdyby jako učitel dostal podobně zkreslené informace, zřejmě by petici krátce před prázdninami podepsal také.

Zároveň se také podivil, že si ANO podobně jako nyní nezjišťovalo názory adresátů zákona například při zavádění elektronické evidence tržeb. Zastavil se i u Babišovy návštěvy ve školách. „Doufám, že to nebylo v rámci kampaně, protože by to bylo porušení zákona,“ konstatoval.

Lidovci budou mít volné hlasování

Většina lidovců by měla kariérní řád podpořit. Protože už ale není koaliční shoda jako dříve, bude mít klub podle předsedy Jiřího Miholy volné hlasování. Ministerstvu školství se podle něj nepodařilo zvládnout komunikaci okolo předpisu tak, aby se za ním celá koalice sešikovala.

Učitelský kariérní řád počítá s tím, že pedagogové budou zařazeni do tří stupňů od začínajících, přes samostatné, až po vynikající. Podle toho budou také odměňováni. Ministerstvo si od změny slibuje zejména finanční zatraktivnění učitelské profese.

Štech chce předpis prosadit v souladu se stanoviskem své předchůdkyně Kateřiny Valachové (ČSSD) ve sněmovním znění. Senátoři navrhli vyšší příplatky třídním a některým dalším učitelům a zrušení některých specializovaných činností.

Odpůrci kariérního řádu ale tvrdí, že jen zvýší byrokracii a učitelům příliš nepomůže. Podle autorů petice není problémem školství absence kariérního řádu, ale dlouhodobý nedostatek peněz. Učitelé by podle nich uvítali snížení byrokracie a zejména zvýšení platových tarifů o čtvrtinu a také růst příplatků a osobního ohodnocení.