Chybí anatomové, studenti nemají o tento obor zájem

Anatomické ústavy bojují s nedostatkem pedagogů a do budoucna chybí jejich nástupci. Studenti medicíny nemají o tento obor zájem a odcházejí pracovat do jiných odvětví. Pro budoucí lékaře má přitom praxe v anatomii zásadní význam. A práce anatomů je důležitá i pro výzkum.

Video Události
video

Chybí anatomové, studenti nemají o tento obor zájem

Studenti 1. ročníku medicíny se učí poznávat složitou strukturu mozku. Právě v anatomických ústavech se kromě modelu setkají i se skutečným orgánem. „Kreslíme i různá schémata, vidíme ty modely, což doma nemůžeme,“ vysvětluje student medicíny Stanislav Bříza.

Pro studenty zásadní zkušenost. Ubývá ale těch, kteří ji můžou zprostředkovat. „Dostali jsme se do situace, kdy máme víc externistů než internistů. Externista, který je chirurg a zrovna operuje, tak zavolá, nemůžu přijít, protože operuju,“ konstatuje přednosta Anatomického ústavu 1. LF UK Karel Smetana.

A chybět budou i jejich nástupci. „Většinou jsou studenti lékařské fakulty motivováni k tomu, aby šli na kliniku nebo do praxe,“ říká přednosta Anatomického ústavu LF MU Petr Dubový.

Třeba medička Iva Dokoupilová. V Anatomickém ústavu Univerzity Karlovy pomáhá při výuce už čtvrtý rok. Práce ji sice baví, po dokončení studia ale nastoupit neplánuje. „Já potřebuju komunikaci s pacienty a starat se o ně,“ vysvětluje Iva Dokoupilová.

Anatomie je důležitá i pro výzkum

Moderní anatomie se neodehrává jen na pitevně, ale je nedílnou součástí výzkumu. Třeba v této laboratoři se zkoumají vrozené srdeční vady. Například studiem krokodýlích embryí. „Krokodýli jsou zajímaví, protože na rozdíl od ostatních plazů mají úplně rozdělenou srdeční komoru na pravou a levou, stejně jako ptáci a savci,“ vysvětluje David Sedmera z Anatomického ústavu 1. LF UK.

Spolupráce mezi anatomy a doktory je také zásadní pro zavádění nových léčebných postupů. „Chodíme na pitevnu, když třeba zavádíme nějaké nové přístupy, podívat se, jak tam ty struktury vypadají, jaký mají vztah,“ vysvětluje jeden z ortopedů.

Obor anatomie v Česku proslavil profesor Radomír Čihák. Zemřel loni v létě. Navazovat na jeho práci je klíčové pro celou medicínu.