CVVM: Důvěra v prezidenta po květnovém propadu opět vzrostla

Po propadu způsobeném vládní krizí důvěra v prezidenta během června opět vzrostla. Mírně si polepšila také vláda. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Tradičně nejvyšší důvěře obyvatel se těšili starostové a obecní zastupitelstva.

Prezidentovi v červnu důvěřovalo 48 procent dotázaných lidí, což je meziměsíčně o sedm procentních bodů více. Nedůvěra v Miloše Zemana klesla z 56 procent na 50 procent. Předchozí propad důvěry mezi dubnem a květnem o 14 procent souvisel s vládní krizí.

Vládní krize měla v květnu dopad i na důvěru lidí v kabinet v podobě 17 procentních bodů, v červnu meziměsíčně vzrostla z 23 procent na 26 procent. Vládě minulý měsíc nedůvěřovalo 71 procent obyvatel, jejich podíl klesl rovněž o tři procentní body.

CVVM: Důvěra ústavním institucím v červnu 2017 390.71 KB

S politickou situací bylo podle CVVM v červnu spokojeno 12 procent lidí. Proti květnu s nejhorším výsledkem od konce roku 2013, kdy se po předčasných volbách do sněmovny teprve formoval nynější kabinet, jde o růst o dva procentní body. Podíl lidí, kteří nejsou s politickou situací spokojeni, klesl meziměsíčně z 67 procent na 59.

Senát
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Senátu důvěřovalo v červnu 30 procent obyvatel. Po propadu tří procentních bodů v květnu se horní komora dostala na dubnový výsledek. Důvěra ve sněmovnu meziměsíčně vzrostla o dva procentní body na 23 procent, ještě v dubnu ale měla důvěru 30 procent respondentů.

Starostové a obecní zastupitelstva si v důvěře nepolepšili, ani nepohoršili. V červnu jim stále věřily asi tři pětiny obyvatel. Velmi mírně vzrostla důvěra v hejtmany a krajská zastupitelstva, na 42 a 44 procent.

Průzkum proběhl mezi 5. a 18. červnem a zúčastnilo se ho 983 lidí.