Senátor Čuba bude svůj plat posílat mládeži, říká jeho asistent

Senátor František Čuba (SPO), který už zhruba 10 měsíců nebyl v Senátu, chce svůj plat a náhrady výdajů, kterých se neúspěšně pokusil vzdát, přeposílat na projekty spojené s mládeží. Informoval o tom server iRozhlas.cz s odkazem na senátorova asistenta Milana Frnku. S podrobnostmi má ve středu přijít předseda SPO Jan Veleba.

Senátor František Čuba
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

„Pan senátor Čuba bude svou mzdu a cestovní náhrady trvalým příkazem odvádět měsíčně na jiný účet. Vždy a rád podporoval nové projekty a mládež, takže to bude něco v tomto ohledu,“ cituje server iRozhlas.cz senátorova asistenta Milana Frnku.

Informaci serveru potvrdil také senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši). „Ano, bude to projekt s mládeží,“ uvedl. Podrobnosti už ale neuvedl ani jeden z nich.

Senát nenavštívil už měsíce

Čubu za jeho absenci kritizovali jeho kolegové z horní parlamentní komory i vedení Senátu. Důvodem jeho nepřítomnosti je zdravotní stav. Přesto nemocenskou nenastoupil a pobírá plat a náhrady ve výši zhruba 122 tisíc korun měsíčně.

Minulý týden se rozhodl svého platu vzdát, to však zákon neumožňuje. Plat člena parlamentu je podle právní analýzy Kanceláře Senátu nárokovou složkou, kterou nelze odmítnout nebo vracet.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) postup SPO včetně příslibu, že Čuba bude mandát senátora vykonávat ze své zlínské kanceláře, označil za trapné divadlo. „Měl by to řešit férově. Buď tedy ukončit mandát, nebo čerpat nemocenské dávky tak jako všichni občané, kteří z důvodu nemoci nemohou do práce,“ prohlásil.

Štěch připustil i možnost, že by Čuba svůj příjem ze Senátu mohl věnovat na humanitární účely. „Nebylo by to už ale úplně košer,“ dodal.

Jednaosmdesátiletý senátor a někdejší předseda JZD Slušovice v horní komoře chyběl od loňského 24. srpna. Pokud by se mandátu vzdal, zanikl by Velebův senátorský klub, který má nejmenší možný počet pěti členů. Na Zlínsku by se pak musely konat doplňovací senátní volby.