Social Watch: Chudoba v Česku ohrožuje hlavně samoživitelky a seniorky

Ženám v Česku hrozí chudoba mnohem více než mužům. Nejvíce ohroženy jsou zejména samoživitelky s dětmi a seniorky, které zůstaly ve stáří samy. Velký problém dále představuje i násilí vůči ženám. Výsledky výroční zprávy o rovnosti pohlaví zveřejnila česká koalice mezinárodní sítě Social Watch. Dokument se dočkal vydání při příležitosti Mezinárodního dne žen, který každoročně připadá na 8. března.

Video Studio ČT24
video

Zpráva Social Watch poukazuje na problém feminizace chudoby

Koalice Social Watch ve zprávě poukazuje na to, že chudoba více hrozí neúplným rodinám. V jejich čele stojí většinou ženy. „Sólo matky tvoří podle sčítání lidu 87 procent všech sólo rodičů v Česku,“ uvádí zpráva.

„Dvě třetiny lidí žijících na světě v chudobě jsou ženy. Podle statistiky OSN vydělávají ženy v porovnání s muži až o 30 procent méně.“

Markéta Mottlová

česká koalice Social Watch

Samoživitelky jsou přitom ve větší míře zaměstnané než ženy, které žijí s partnerem. Pracuje totiž 58 procent samotných matek a 49 procent žen z úplných rodin. Samoživitelkám také podle statistik dvakrát častěji hrozí nezaměstnanost.

Chudoba podle zprávy ohrožuje 13,6 procenta neúplných rodin, i když rodič pracuje. U úplných domácností je to 4,9 procenta. V České republice je tak podíl ohrožených neúplných rodin 2,8krát vyšší než podíl rodin úplných, v EU je v průměru 1,8krát vyšší, uvádějí autoři zprávy.

V Česku je chudobou ohroženo také mnohem více seniorek než seniorů. Chudoba hrozila pětině žen nad 65 let a devíti procentům stejně starých mužů, uvádí koalice ve zprávě. Ženy totiž mají kvůli svým nižším výdělkům také průměrně zhruba o pětinu nižší penze. Nejhorší je situace těch, které ve stáří zůstaly samy.

Vážným problémem zůstává v Česku také násilí vůči ženám

Zpráva cituje výzkumy, které ukázaly, že v životě mělo s domácím násilím zkušenost 28 procent žen nad 18 let. Při přepočítání na počet obyvatel to představuje 1,2 milionu žen, zdůraznil autorský tým. Obětí domácího násilí jsou většinou ženy. Zpráva poukazuje i na sexuální násilí a počet znásilnění. Podle zjištění se policii ohlásí ale jen asi desetina těchto činů. 

Koalice Social Watch zmiňuje i násilí, které na své cestě z krizových oblastí do bezpečí zažívají migrantky. Ty se setkávají také se sexuálním obtěžováním.

„Rádi bychom letos využili Mezinárodní den žen k tomu, abychom upozornili na situaci nejvíc znevýhodněných a ohrožených žen. Na ně se zaměřuje i zpráva koalice Social Watch. Mnohé ženy jsou ve složité životní situaci, čelí chudobě nebo násilí. Jejich situace je složitá navzdory tomu, že před zákonem tu rovnost už máme,“ řekla předsedkyně České ženské lobby Jana Smiggels Kavková.

  • Mezinárodní síť Social Watch vznikla v roce 1995. Chce dohlížet na dodržování závazků, které státy přijaly na konferencích OSN o chudobě a o ženách. Zastřešuje několik stovek organizací a institucí z desítek zemí. Českou koalici Social Watch tvoří nyní sedm organizací – Ekumenická akademie, Fórum 50 %, Educon, Nesehnutí, Alternativa Zdola, Eurosolar a Adeptts.