Úplatný soudce Havlín, který prý „dojel na svoje legrácky“, žene kauzu k Ústavnímu soudu

Bývalý soudce Ondřej Havlín, který si má za korupci a ovlivňování případů odpykat pět let a tři měsíce ve vězení, podal ústavní stížnost. Je prvním z aktérů kauzy, který poslední mimořádný opravný prostředek využil. Jejich dovolání koncem loňského roku odmítl Nejvyšší soud.

Ondřej Havlín
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

V kauze figurovalo celkem sedm odsouzených. Neúspěšná dovolání podali ještě bývalý státní zástupce František Fiala, podnikatel Jaroslav Kříž a bývalý šéf policejní inspekce Boris Štefl.

Havlín byl potrestán za to, že nezákonně ovlivňoval trestní řízení ve prospěch pachatelů, většinou opilých řidičů. Ovlivňování podle obžaloby doprovázela žádost, nabídka či poskytnutí úplatku. Trestnou činnost pomohly rozkrýt odposlechy.

Bývalý soudce se při výslechu na policii přiznal ke čtyřem z pěti bodů obžaloby, před soudem ale odmítl vypovídat. Mluvil až u odvolacího Krajského soudu v Praze. Vinu nepopíral, přestože proces označil za nezákonný, nespravedlivý a vykonstruovaný policií. „Dojel“ prý na svoje „legrácky, srandičky a řeči“.

Podmínku dostal i bývalý šéf policejní inspekce

Státnímu zástupci Františku Fialovi justice uložila tři roky a deset měsíců odnětí svobody. Ostatní obžalovaní odešli s podmíněnými tresty. Šlo o tehdejšího advokáta Karla Matějku a advokátního koncipienta Borise Štefla, který je bývalým šéfem policejní inspekce. Podle verdiktu brali peníze za ovlivnění soudce nebo zastavení řízení.

Úplatky prý zprostředkovával další odsouzený Ludvík Sýkora. Havlínův známý Gejza Berky dostal podmínku za to, že falešně přislíbil, že zařídí ovlivnění trestního řízení pro svého známého. Posledním odsouzeným je Jaroslav Kříž, který řídil pod vlivem alkoholu a prostřednictvím Matějky chtěl po Havlínovi, aby zastavil jeho trestní řízení.