Obchvaty obcí na D6 získaly posudky EIA. Přispějí ke snížení hluku a zvýšení bezpečnosti provozu

Obchvaty Lubence a Řevničova a trasa D6 z Nového Strašecí do Řevničova získaly závazné stanovisko dopadu stavby na životní prostředí ( EIA). Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Jde o sedmý z devíti prioritních projektů, který posudky získal. U zbylých dvou projektů plánuje ministerstvo vydat stanovisko v následujících dvou týdnech.

„Klíčové obchvaty přinesou výraznou úlevu od velké části tranzitní silniční dopravy, která je v současné době vedena přímo přes uvedené obce,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).  Stavba podle něj přispěje ke snížení hustoty provozu v obcích, hluku a emisí. Zároveň by měla zvýšit bezpečnost silničního provozu.

Podmínkou pro stavbu obchvatů je například vybudování zhruba tří kilometrů protihlukových stěn a důsledná kontrola vlivu stavby na vodní zdroje, živočichy a rostliny nacházející se v okolí stavby. Stanovisko má čtyřicet závazných podmínek, na kterých závisí další pokračování příprav, například vydání stavebního povolení.

Resort dopravy musí kvůli starým posudkům, které Evropská unie přestala uznávat, zopakovat proces posuzování dopadů staveb u více než stovky rozpracovaných projektů. Pro devět prioritních staveb vláda v Bruselu vyjednala možnost neopakovat celý proces, ale provést jen zjednodušené řízení. Problém s posudky vlivu na životní prostředí mají stavby, u kterých byl tento proces uskutečněn ještě podle starého zákona z roku 1992.