Za kauzu ProMoPro půjde do vězení sedm podnikatelů, úředníky soud osvobodil

Osvobození trojice bývalých vysoce postavených úředníků ze sekce pro české předsednictví EU, které obžaloba vinila v kauze ProMoPro, je pravomocné. Rozhodl o tom pražský vrchní soud. Odvolací senát zároveň stanovil, že do vězení půjde všech sedm obžalovaných podnikatelů.

Video Zprávy ve 12
video

Verdikt v kauze ProMoPro

Soud zpřísnil trest Václavu Čadovi, který jako jediný původně odešel od soudu s podmínkou. Nyní má jít do vězení na 3,5 roku. Nejpřísněji potrestaným zůstal jednatel ProMoPra Jaroslav Veselý, jenž si odpyká devět let odnětí svobody.

Firma ProMoPro získalo v roce 2008 od úřadu vlády bez výběrového řízení zakázku na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví. Veselý pak podvodně předkládal k vyúčtování i faktury za smyšlené služby. Další odsouzení muži převáděli nelegálně získané peníze na jiné firmy. Státu tak vznikla škoda v řádu stamilionů korun.

Soud: Úředníci trestný čin nespáchali

Kvůli zadání zakázky čelili obžalobě ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku někdejší šéfka předsednické sekce Jana Hendrichová, právník David Mlíčko a diplomat Radomír Karlík.

Městský soud v Praze je už předloni označil za „obětní beránky“, kteří k trestné činnosti neměli žádný motiv. Státní zástupce Tomáš Černý se proti tomuto rozhodnutí odvolal, avšak neúspěšně. I vrchní soud totiž dospěl k závěru, že skutek úředníků nebyl trestným činem.

Někdejší šéfka sekce pro české předsednictví EU Jana Hendrichová a její tehdejší podřízení diplomat Radomír Karlík a právník David Mlíčko

Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Černý naopak uspěl s odvoláním proti mírnějšímu trestu Čady, který nakonec stráví ve vězení 3,5 roku. Ostatním podnikatelům zůstaly tresty od pěti do devíti let odnětí svobody.

Podnikatelé dostali pokuty v desítkách milionů

Soud vyhověl i další námitce žalobce, který požadoval, aby senát jednotlivým podnikatelům uložil povinnost k vydání bezdůvodného obohacení České republice.

Marcel Příkopa s Ivanem Komárkem tak musí oba vydat 81 milionů, Roman Pekarovič a Radek Müller 68 milionů korun. Veselý má za svůj podvod sám zaplatit ČR náhradu škody ve výši 184 milionů, dalších osm milionů má uhradit společně s dalším obžalovaným Liborem Veverkou.

Stát, který měl v řízení postavení poškozeného, vzniklou škodu vyčíslil na celkem 938 milionů korun. Soud ho však se zbytkem nároku odkázal do občanskoprávního řízení.

V kauze čelilo obžalobě celkem 12 lidí, aktuální verdikt se týká deseti z nich. O odvoláních zbývajících podnikatelů Vlastimila Maxy a Pavla Girstla bude soud kvůli zdravotním obtížím Maxy rozhodovat zvlášť.