Soud přerušil Nečesanému výkon trestu za pokus o vraždu

Lukáš Nečesaný počká na rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) na svobodě. Soud mu přerušil výkon 13letého trestu za pokus o vraždu kadeřnice, dokud o jeho druhém dovolání nerozhodne. Nečesaný podal dovolání v listopadu. Nesouhlasí totiž s pravomocným rozsudkem pražského vrchního soudu. Nejvyšší soud už jednou pravomocný rozsudek zrušil a vrátil věc k novému projednání.

Video Zprávy
video

Nejvyšší soud přerušil Nečesanému výkon trestu

Nečesaného odpoledne propustili z plzeňské věznice Bory, vyzvedla ho manželka. „Nevěřil jsem tomu, že mě pustí. Ve věznici jsem pořád myslel na rodinu,“ řekl Nečesaný po propuštění. Nynější usnesení o přerušení výkonu trestu nijak nepředjímá konečné rozhodnutí, uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Svůj první zásah v Nečesaného prospěch odůvodnil NS pochybnostmi o důkazech. Odvolací Vrchní soud v Praze ale vynesl znovu stejný verdikt. Předseda senátu Jiří Lněnička zdůraznil, že rozhodnutí Nejvyššího soudu neznamenalo, že by měl být Nečesaný zproštěn obžaloby: „Nejvyšší soud dal závazné pokyny, jak doplnit dokazování. Při absenci důkazů mohl sám rozhodnout o zproštění viny, což neudělal.“

Vrchní soud také konstatoval, že výpověď napadené ženy, která Nečesaného nakonec poznala, považuje za věrohodnou. Za stěžejní důkaz považoval výpověď kadeřnice již krajský soud. Napadená žena původně Nečesaného nepoznala, při opakovaném soudu ho ale za útočníka označila. Předseda senátu krajského soudu odkázal na závěry znalců, podle kterých žena neměla důvod vymýšlet si a má výbornou vizuální paměť. „Svědkyně tvrdí, že obžalovaného v televizi při propouštění z výkonu trestu poznala,“ uvedl Lněnička.

U soudu také vypovídal Nečesaného někdejší spoluvězeň, který uvedl, že se mu Nečesaný svěřil, že kadeřnici napadl. Obhájci však verdikt kritizovali, tvrdili, že důkazy nejsou dostatečné. 

Nečesaný se proto podruhé dovolal k Nejvyššímu soudu. Podle obhajoby se nepodařilo rozptýlit pochybnosti o Nečesaného vině a mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními je extrémní rozpor.

Lukáš Nečesaný
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek

Nečesaný v kadeřnictví byl, prý se ale nechal jen ostříhat  

K útoku v kadeřnictví v Hořicích na Jičínsku došlo v roce 2013. Podle žaloby pachatel udeřil kadeřnici několikrát do hlavy a poté utekl s 10 tisíci korunami. Žena útok přežila, trpěla však výpadkem paměti. Nečesaný už dříve přiznal, že v kadeřnictví byl, k činu prý ale muselo dojít, až když odešel.

Hlavním důkazem v jeho neprospěch byla výpověď napadené kadeřnice, která mladíka poznala. Usvědčují ho také pachové stopy, které se našly na kabelce napadené ženy nebo na vypínači. Motiv činu byl podle soudu majetkový, Nečesaný měl dluhy. 

Podle Nečesaného policisté „udělali z dvacetiletého kluka na zakázku vraha“. Jeho otec Luděk Nečesaný pak podal na policisty i trestní oznámení. Tvrdí, že policejní vyšetřovatelé ovlivňovali svědka.

Poté, co jej NS při svém prvním rozhodování propustil z výkonu trestu na svobodu, oženil se a stal se otcem. Poté musel znovu do vězení nastoupit. Vinu od začátku odmítá a tvrdí, že ženu napadl někdo jiný. Ve vězení už strávil dva roky.