Policie vyšetřuje vznik a šíření videa s exšéfem hradního protokolu Forejtem

Kriminalisté začali vyšetřovat okolnosti provázející vznik a šíření videa, na němž je údajně zachycen bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Podnět k tomu dala Národní protidrogová centrála, vyšetřování dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5.

Jindřich Forejt
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Deníku Právo to potvrdila mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Neuvedla ale, jakým podezřením se policie zabývá.

K otevření celé věci už minulý týden vyzval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Pokud ta nahrávka byla vytvořena za účelem vydírání pana Forejta, případně lidí z jeho okolí nebo nějaké kriminální činnosti, tak by bezpochyby vyšetřování probíhat mělo,“ řekl.

Forejt je podle dřívějších informací z médií, která nahrávku koupila, na videu zachycen při konzumaci bílého prášku nebo při různých sexuálních praktikách. Nahrávku šířila dvojice mužů s kriminální minulostí. Že se nahrávkou zabývala celostátní protidrogová centrála, potvrdil už dříve její šéf Jakub Frydrych. 

Jindřich Forejt se 6. prosince vzdal místa ředitele protokolu Pražského hradu, oficiálně „z osobních a zdravotních důvodů“. V prezidentských službách působil čtrnáct let, vrchním ceremoniářem se stal za prezidentského působení Václava Klause v roce 2004.

Ve funkci Forejta nahradil Miroslav Sklenář, který poslední rok a půl působil v čínské firmě CEFC blízké Hradu. V hradním protokolu pracoval už v době prezidentství Václava Havla.