Forejt se stal synonymem všudypřítomnosti, ceremonií i hradních přešlapů

Množí se spekulace, že dny Jindřicha Forejta ve funkci šéfa hradního protokolu jsou sečteny. Údajně kvůli chybám z poslední doby, některá média za jeho odchodem vidí spor s kancléřem Vratislavem Mynářem. Forejt se do povědomí veřejnosti dostal svou nepřehlédnutelností při významných státnických událostech. Pokud by musel prezidentskou kancelář opustit, bylo by to po 14 letech jeho působení. Na Hradě zažil všechny české prezidenty.

Do kanceláře hlavy státu se dostal v roce 2002 jako stážista ještě v době prezidentské funkce Václava Havla. Tehdy šéfoval protokolu Miroslav Sklenář, jemuž Forejta doporučil dlouholetý vatikánský diplomat Erwin Josef Ender, kterému tlumočil z němčiny. Forejt na Hradě po půl roce dostal poloviční úvazek.

Nejlepší protokolista za sto let

Havla na Hradě vystřídal v roce 2003 Václav Klaus a ten v dubnu následujícího roku jmenoval Forejta ředitelem odboru. To už byla práce na plný úvazek. Od té chvíle Forejt zodpovídal za výkon ústavních pravomocí prezidenta souvisejících se zastupováním státu navenek a připravoval oficiální části prezidentova programu.

Klaus na Forejtovy služby nedal dopustit. „Myslím, že to byl nejlepší protokolista, jakého za sto let tato země měla,“ prohlásil Václav Klaus v roce 2013, kdy se média pídila po nejasnostech s Forejtovým vysokoškolským titulem. O přetrvávající spřízněnosti obou svědčí mimo jiné i Forejtova účast na oslavě Klausových pětasedmdesátin letos v létě.

Šéfem protokolu byl Jindřich Forejt po obě prezidentská období Václava Klause
Zdroj: Zbyněk Stanislav/ČTK

Prvním mužem hradního protokolu zůstal Forejt i po nástupu prezidenta Miloše Zemana do funkce. Zřejmě mu v tom pomohly také Klausovy pochvalné reference. A Zemanovu přízeň si dokázal rychle získat. Mladá fronta Dnes (MfD) napsala, že právě Forejt trávil s tehdy novým prezidentem spoustu času na zámku v Lánech, kde mohli sdílet i společnou zálibu – historii.

A když si loni o prázdninách Jindřich Forejt vyjednal jako letní brigádu průvodcovství na zámku Konopiště, prezident mu nadšeně přikývl. „Informoval jsem svého šéfa, pana prezidenta, který to jako milovník historie dost kvitoval,“ řekl tehdy Forejt Lidovkám.

Forejtovy přešlapy

Podle MfD panuje na Hradě nevraživost mezi klikou kancléře Vratislava Mynáře a Zemanova blízkého muže a bývalého šéfa pobočky ruského Lukoilu Martina Nejedlého a právě Forejtem. Deník s odvoláním na zdroj z hradní kanceláře uvedl, že obě strany soupeří o vliv na prezidenta. Ze špatné komunikace pak vyplývají některá nedorozumění, ovšem podle zdroje MfD jdou přešlapy na vrub Forejtovi.

  • (Ne)Doktor práv

Už na konci roku 2013 zveřejnily Lidové noviny článek o tom, že šéf hradního protokolu užívá neoprávněně titul JUDr. Forejt ve svém životopise zmiňoval vedle Univerzity Karlovy také německou Ludwig-Maximilians Universität v Mnichově, kde jej však neevidují jako řádného studenta. A Právnickou fakultu Univerzity Karlovy nikdy nedokončil. Podle Lidových novin Forejt po aféře nabídl Zemanovi svou rezignaci, po společném rozhovoru byla ale zase stažena.

  • OSN místo NATO

V září roku 2015 si hradní protokol uřízl ostudu, když při návštěvě generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga vyvěsil jako gesto přivítání místo zástavy Severoatlantické aliance vlajku Organizace spojených národů. Chyby si všiml až reportér Aktuálně.cz.

Vlajka OSN při setkání Zemana se Stoltenbergem
Zdroj: ČT24
  • Novoroční oběd bez manželek

V prosinci 2015 zas rozpoutala přestřelku mezi Hradem a Úřadem vlády informace, že novoroční oběd prezidenta s premiérem má být bez manželek. To tvrdil premiér Sobotka s odvoláním na sdělení, které došlo na Úřad vlády, ovšem prezident Zeman to razantně popřel. Náměstkyně pro řízení sekce kabinetu předsedy vlády Běla Hejná se poté u Kancléře Vratislava Mynáře ohradila tvrzením, že Forejt svévolně sdělil kabinetu nesprávné informace.

  • Pozdní příjezd na pohřeb Michala Kováče

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček musel také v říjnu hasit pozdní příjezd české prezidentské delegace na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Nejprve se vina přisuzovala špatnému počasí, poté selhání dispečerů letového provozu. Ti se ale neváhali ohradit, a tak se jim Hrad nakonec omluvil a zpoždění přisoudil Forejtovu odboru.

2 minuty
Česká delegace přijela na pohřeb slovenského exprezidenta pozdě
Zdroj: ČT24
  • Aféra Brady

Říjnových oslav vzniku samostatného Československa a udílení vyznamenání se letos hradní pracovníci podle MfD obávali třeba proto, že v minulém roce nebyly v pořádku pozvánky, za jejichž správnost Forejt odpovídal. Šéf protokolu se ale v této věci hájil, že dopisy odcházely v řádu týdnů a že určitě nic nepodcenil.

3 minuty
UDÁLOSTI: Ředitel protokolu Jindřich Forejt nepotvrdil ani nevyvrátil, že by Bradymu kvůli vyznamenání volal
Zdroj: ČT24

Letošní říjnové oslavy ale Hradu uštědřily veliký skandál v podobě nevyznamenání Jiřího Bradyho. Ten si od protokolu v telefonu vyslechl, že dostane státní vyznamenání. O něco málo později se ale sešel jeho synovec ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) s dalajlamou. A ministr soudí, že se setkání stalo příčinou toho, proč Brady vyznamenání nedostal. Hradní tanečky, nejasnosti a popírání kolem možného vyznamenání nakonec padly opět na hradní protokol.

  • Zemanův výpad vůči Schapirovi

Poslední kapkou, zdá se, byla chyba hradního protokolu, na jejímž podkladě se Zeman pustil do amerického velvyslance Andrew Schapira. „Dává nevyžádané rady prezidentu republiky, kam má, či spíše kam nemá cestovat, a který se, jako téměř jediný z velvyslanců, ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě,“ řekl v listopadu Zeman. Jak se ale ukázalo, Schapiro na Hradě při předávání vyznamenání byl.

1 minuta
BEZ KOMENTÁŘE: Amerického velvyslance na Hradě 28. října zachytily kamery ČT
Zdroj: ČT24

„Tuto informaci prezident republiky obdržel od Protokolu prezidentské kanceláře. Pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci,“ stálo později na hradních stránkách v prohlášení.

Forejt všudypřítomný

Jindřich Forejt se zapsal v očích veřejnosti jako postava, která nesmí chybět u jakékoli oficiální návštěvy či státnické události. Nepřehlédnutelný byl například během návštěv amerických prezidentů George W. Bushe a po něm i Baracka Obamy, často se „dostával do záběrů“ fotografů a kameramanů, kteří si na to stěžovali. Proto mu začali přezdívat „Forejt Gump“ podle slavného amerického filmu Forrest Gump, jehož hrdina se také ocitl v blízkosti mnoha mocných lidí světa.

Jindřich Forejt po boku prezidenta Baracka Obamy
Zdroj: Radek Petrášek/ČTK

Jindřich Forejt, který nedávno oslavil devětatřicáté narozeniny, zároveň téměř na každém kroku doprovázel prezidenta Miloše Zemana. Občas se také objevoval v médiích jako komentátor a zprostředkovatel dění, které se týkalo významných událostí v zahraničí. Například když se královna Alžběta II. stala nejdéle vládnoucí britskou panovnicí nebo při oslavách jejích devadesátin.

Jindřich Forejt nasazuje sluchátka prezidentu Miloši Zemanovi
Zdroj: David Taneček/ČTK
10 minut
Forejt: Nástup Alžběty II. byl srovnáván nikoliv s Viktorií, ale s alžbětinskou érou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu tisíců aut z akce

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
12:16Aktualizovánopřed 15 mminutami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 5 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 11 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 11 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 13 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 14 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Ficovi to budou chtít státy EU po blokaci sankcí vrátit, míní Farský

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) sice ustoupil, ale určitě neustoupil jen tak, něco si nechal slíbit. Dlouhodobě tím narušuje rozhodování v EU, řekl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou europoslanec Jan Farský (STAN) v souvislosti se schválením dalšího balíčku sankcí proti Rusku poté, co ho přestalo blokovat právě Slovensko. Podle Farského budou mít státy EU tendenci to Ficovi vrátit, protože svým postojem ohrožoval a omezoval jejich jednotu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...