Sobotka k úmrtí Castra: Z revolucionáře se stal diktátor

Fidel Castro nejdřív jako revolucionář ztělesňoval v lidech velké naděje, postupně se z něj ale stal diktátor – tak komentoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) úmrtí bývalého kubánského prezidenta. Sobotka podle svých slov věří v posilování občanské svobody na Kubě. Změny již v zemi začaly, otevírá se, liberalizuje a lidem umožňuje možnosti z hlediska podnikání, řekl premiér v Hradci Králové během jednání tamní krajské organizace ČSSD.

Kuba se za Castrova vedení za studené války stala součástí někdejšího sovětského bloku, Castrův život byl hodně složitý a hodně bouřlivý, uvedl Sobotka. „Na druhou stranu byl do značné míry nezávislý z hlediska svého jednání a svého rozhodování,“ dodal.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček řekl, že prezident by se ke Castrově úmrtí mohl vyjádřit později během dne.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl Castrův postoj k sovětské invazi do Československa v roce 1968. „Možná někdy Fidel Castro bojoval za svobodu. Ale já jsem nikdy nemohl zapomenout, že když jsme my v roce 1968 také bojovali za kus svobody, tak Fidel Castro podpořil Sovětský svaz a invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ sdělil Zaorálek.

Video Zprávy ve 12
video

Zemřel bývalý kubánský vůdce Fidel Castro

Zemřel bývalý kubánský vůdce Fidel Castro

České reakce na úmrtí Fidela Castra

Hispanista Urban: Změny na Kubě přijdou, ale určitě ne rychle

Zpravodaj ČT Miřejovský: Rusko vzpomíná na Castra

Dodal, že Castrovy sliby demokratických reforem skončily pronásledováním opozice, cenzurou tisku a zákazem emigrace. „To vše jsme poznali sami doma velmi dobře. Proto pro nás asi jeho postava není romantickou legendou,“ dodal Zaorálek.

Předseda KSČM Vojtěch Filip v tiskovém prohlášení označil Fidela Castra za „bojovníka za svobodu kubánského lidu“. Vyjádřil soustrast Castrově rodině a rovněž „kubánskému lidu a všem, jež na odkaz Fidela Castra nikdy nezapomenou“.

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) soudí, že Castrova smrt může vést k omezenému uvolnění, protože jeho bratr Raúl se už nebude muset ohlížet na to, co by jeho činům řekl Fidel. Schwarzenberg je přesvědčený, že ale nepůjde o velké změny, nastávat budou pomaleji. Raúl Castro bude podle jeho názoru větší pragmatik a bude ustupovat například kvůli hospodářské situaci.

Někdejší vůdce kubánských komunistů a bývalý kubánský prezident Fidel Castro zemřel v noci na sobotu ve věku devadesáti let. Oznámil to jeho mladší bratr Raúl Castro, který Fidela v roce 2006 vystřídal v čele země. Fidel Castro vládl Kubě téměř půlstoletí, kritici ho označují za totalitního vládce, zastánci za „garanta důstojnosti a nezávislosti Kuby“.