Čeští letci v nové misi. Kolegům v Iráku radí v boji s Islámským státem

V Iráku od pondělí působí poradní letecký tým české armády. Úkolem expertů je radit iráckým vzdušným silám při používání českých bitevníků L-159 Alca v boji proti takzvanému Islámskému státu. V zemi je třicet jedna vojáků a česká armáda by tam měla zůstat nejméně do konce roku 2018.

O vyslání jednotky již dříve rozhodla vláda i parlament. Přípravný tým do země odletěl na konci června. „Jeho úkolem byla prvotní příprava zázemí pro působení celého týmu. Příslušníky rekognoskační skupiny posléze v několika rotacích nahradili již samotní členové prvního úkolového uskupení Leteckého poradního týmu Irák,“ uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Ti plnění operačního úkolu převzali v pondělí. Nyní budou cvičit irácké piloty i technický personál. Jádrem jednotky je podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka desítka instruktorů, a to hlavně z řad pilotů a příslušníků technického personálu 21. základny taktického letectva Čáslav.

Kromě pilotů také technici a policisté

Doplnili ji vojáci z dalších šesti vojenských útvarů. Podle dřívějších informací tým tvoří kromě pilotů a techniků i logistici nebo vojenští policisté, kteří budou dohlížet na bezpečnost vojáků. „Vysláním leteckého poradního týmu přispíváme k posílení schopností irácké armády. Iráčané naši pomoc velmi oceňují,“ poznamenal ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

Vojáci budou své irácké kolegy školit v používání bitevníků, které si Irák pořídil z Česka. Iráčtí piloti již prošli výcvikem v České republice. Irácká armáda v červnu oznámila, že stroje nasadila k prvním ostrým útokům.