V Česku bezprostřední nebezpečí nehrozí, reaguje Praha na Mnichov

Kvůli pátečnímu útoku v Mnichově, při kterém střelec zavraždil devět lidí a poté si sám vzal život, zasedla v Praze pracovní skupina složená ze zástupců tajných služeb, policie a ministerstva vnitra. Podle šéfa resortu Milana Chovance Česku bezprostřední nebezpečí nehrozí, země zachovává posílené policejní hlídky.

Milan Chovanec
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

V reakci na loňské teroristické útoky v Paříži zavedla Sobotkova vláda letos v lednu čtyřstupňový varovný systém ohrožení před terorismem; už dvaadvacátého března potom musela republika vstoupit do stupně číslo jedna – bdělosti – který vláda schválila v reakci na atentáty v Bruselu. V ulicích bylo na dva měsíce nasazeno několik set vojáků, kteří hlídkovali společně s policisty.

Společné hlídky skončily v květnu, nadstandardní policejní nasazení ale zůstalo – a podle aktuálního vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) větší počet policistů z ulic nezmizí ani po střelbě v mnichovském nákupním centru, přestože akutnímu ohrožení Česko vystaveno není.

Policii na nádraží i do obchodních domů

„Po vyhodnocení dostupných a relevantních informací dle zpravodajské skupiny nic nenasvědčuje tomu, že by ČR hrozilo v souvislosti se situací v Německu konkrétní nebezpečí,“ řekl ministr. Podle zpravodajské skupiny, která spojuje zástupce bezpečnostních a zpravodajských služeb, ani není potřeba stupeň ohrožení před terorismem zvyšovat.

„Současná bezpečnostní opatření v ČR jsou proto dostačující,“ dodal Chovanec s tím, že se ovšem v ulicích bude dál pohybovat víc policejních hlídek.

Zaměří se na objekty, jako jsou letiště, nádraží, nákupní centra či dějiště sportovních a kulturních akcí, kde se může setkat víc lidí. Kontroly na hranicích s Bavorskem zavedené krátce po pátečním útoku naopak policie odvolala.

Video Speciál ke střelbě v Mnichově
video

Speciál ke střelbě v Mnichově