Zemřel válečný hrdina Karel Šerák, osvobozoval Ostravu

Ve věku nedožitých 93 let zemřel v neděli 17. července plukovník Karel Šerák, válečný hrdina, který se v roce 1945 podílel na osvobozování Ostravy. V pondělí to oznámil mluvčí ostravského magistrátu Petr Havránek. Ostrava v loňském roce jmenovala Šeráka svým čestným občanem.

Karel Šerák (vlevo) a Bedřich Opočenský v roce 2012, když převzali vyznamenání Kříž obrany státu
Zdroj: ČTK Autor: Vondrouš Roman

Karel Šerák se narodil 20. července 1923 v Boratíně na Volyni na území tehdejšího Polska. V roce 1944 vstoupil do řad 1. československé samostatné tankové brigády v SSSR, kde se zúčastnil krvavých bojů na Dukle či bitvy u Jasla.

V dubnu 1945 bojoval v Ostravsko-opavské operaci jako velitel tanku a po osvobození Ostravy došel se svou jednotkou až do osvobozené Prahy. Po demobilizaci v roce 1946 se Šerák přestěhoval do Chotiněvsi na Litoměřicku, kde soukromě hospodařil. Po kolektivizaci zemědělství pracoval v zemědělském družstvu.

Ještě letos na jaře se Šerák zúčastnil v Ostravě oslav 71. výročí osvobození. Byl jedním z posledních žijících osvoboditelů města.

Vzor pro mladší generaci

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) uvedl, že i když neměli mnoho příležitostí k vzájemnému setkávání, vytvořili si s válečným veteránem vztah, který může označit za přátelství.

„Nikdy nezapomenu na naše setkání, na jeho barvité líčení válečných událostí. Zapamatuji si ho jako člověka statečného a přes vysoký věk plného optimismu. Vzor a příklad pro mladší generace,“ uvedl Macura.