Nová pravidla technických kontrol motorkáři nemilují. Vysněné doplňky musí dolů

Desítky motocyklů kvůli novým podmínkám ministerstva dopravy neprošly technickou kontrolou, nebo dostaly osvědčení pouze krátkodobé. Kontrolní stanice mají od ledna povinnost pořizovat fotodokumentaci všech strojů a technici nepouštějí do provozu stroje, které si jejich majitelé ze záliby vylepšili novými doplňky.

Video Události
video

Události ČT: Nová technická kontrola komplikuje motorkářům hobby

„Nyní je to opravdu ve fázi úzkostlivosti techniků, protože nikdo nechce přijít o místo kvůli tomu, že pustí do provozu motorku, která nesplňuje podmínky,“ hodnotí situaci redaktor Českých motocyklových novin Jan Rameš. Motocykly si jejich majitelé pořizují nezřídka pro zábavu a hojně si je různými způsoby vylepšují. Nyní ale kvůli kontrolám musí všechny nepůvodní doplňky zase sundávat.

Fotodokumentace všech vozidel a ukládání do protokolu mělo původně zabránit tomu, aby dál po silnicích jezdily nebezpečné vraky, z opatření se ale stal jakýsi hon na certifikáty. A ministerstvo od pravidel ustupovat nemíní. „Není to žádná novinka, pouze se provádí povinně obrazový záznam, a tedy se asi lépe dohlíží na to, jestli motorky jsou opravdu v pořádku,“ tvrdí mluvčí Tomáš Neřold.

Většina majitelů motocyklů se pravidlům přizpůsobí, často si ale stěžují na dodatečné náklady, jež jim pro splnění podmínek vzniknou. Stejně tak řada z nich lituje ztráty oblíbených doplňků, které podle nich stroji dodávají osobitost.