Nečesaný se podle spoluvězně přiznal k útoku na kadeřnici

Lukáš Nečesaný se podle svého spoluvězně Jiřího Fundy přiznal, že zaútočil na kadeřnici. Funda to řekl u hradeckého krajského soudu, který se znovu zabývá pokusem o vraždu, protože Nejvyšší soud loni zrušil původní rozsudek a propustil Nečesaného z vězení. Nečesaný označil Fundovu výpověď za nesmysl. Soud projednání případu odročil na 1. dubna, zazní závěrečné řeči a verdikt.

Lukáš Nečesaný
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

„Řekl mi, že neví, z jakého důvodu to udělal,“ tvrdil Funda, kterého k soudu doprovodili těžkooděnci vězeňské služby. Funda je recidivista, který si ve vězení odpykává pětadvacetiletý trest za ubodání dívky.

Po dobu výslechu před soudem měl vězeň na hlavě kuklu, kterou zdůvodnil přítomností novinářů. Soud také citoval úřední záznam z jeho výslechu, který byl obšírnější: „Svěřil se mi, že byl nafetovaný, popsal, že vlezl do kadeřnictví, poškozená ho odmítla ostříhat a pak to udělal.“

Funda o údajném přiznání informoval loni v červnu policisty dopisem. „Připadalo mi nespravedlivé, aby byl na svobodě, když se mi přiznal, a já byl ve vězení,“ uvedl. Na Nečesaném bylo podle něj později znát, že je naštvaný, že se přiznal. Nečesaný ale jeho výpověď označil za nesmysl: „Nikomu jsem se nepřiznal, nikdy se k ničemu, co jsem neudělal, nepřiznám.“

Jiří Funda
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček

Soud ale vyslechl také dalšího vězně. Funda mu prý loni v létě řekl, že se mu na cele Nečesaný doznal: „Údajně kadeřnici praštil nějakým polenem nebo latí, chytil nerva, a tak ji tam seřezal.“ Fundovi se podle něj Nečesaný svěřil ve chvíli, když s ním mluvil o své trestné činnosti. Funda podle vězně také tvrdil, že Nečesaný byl agresivní.

Soud četl i úřední záznamy s výslechy několika spolužáků obžalovaného. Někteří také uvedli, že Nečesaný byl agresivní a také údajně lidem dlužil peníze, měl například problémy s placením peněz na maturitní ples. „Po té události vím, že Lukáš říkal, že chce jít na policii jako svědek,“ vypověděla další spolužačka. 

Kadeřnice Nečesaného označila až později

Jeden ze zákazníků soudu řekl, že slyšel, jak se kadeřnice se zákazníky o případu bavila. „Ptal jsem se jí, jestli někoho poznala, když se jí to stalo, ona říkala, že ne, ale že v novinách je napsané a že policie jí řekla, že to udělal on,“ řekl muž.

Napadená kadeřnice také Nečesaného u soudu nově označila za útočníka, předtím si tím nebyla zcela jistá. Nečesaný, který tvrdí, že žena musela být napadena až po jeho odchodu, před soudem vinu znovu odmítl.

Otec obžalovaného Luděk Nečesaný chce zvážit trestní oznámení na státní zástupkyni Lenku Faltusovou. Vadí mu, že úřední záznamy předložila soudu až nyní. „Ve spisu ani minulý týden tyto záznamy nebyly,“ řekl. Vytýká jí i další procesní kroky. Faltusová ale oponovala, že důkazy může předkládat v kterékoli fázi trestního řízení: „Úřední záznamy jsem předložila 16. března, soud svědky předvolal, více se k tomu vyjadřovat nebudu.“

Nečesaný původně dostal 16 let

Hradecký soud Nečesaného původně poslal na 16 let do vězení, vrchní soud trest o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud pak loni v květnu původní verdikt zrušil a propustil Nečesaného z vězení. Královéhradecký krajský soud se případem začal znovu zabývat loni v září.

Podle obžaloby se pokus o vraždu stal v únoru 2013 v kadeřnictví v Hořicích v Podkrkonoší těsně před koncem pracovní doby. Útočník ženu nejméně šestkrát udeřil do hlavy a z peněženky jí ukradl 10 tisíc korun. Život jí zachránili lékaři.