20 maskovaných útočníků zapálilo pražskou Kliniku, která pomáhá uprchlíkům

Pražská policie pátrá po skupině 20 maskovaných útočníků, kteří v sobotu večer házeli zápalné lahve na Autonomní sociální centrum Klinika a způsobili požár. Informaci o útoku, kterou přinesly servery idnes.cz a novinky.cz, potvrdila policejní mluvčí Iveta Martínková. Z centra, které mimo jiné pořádalo sbírku oblečení pro uprchlíky, muselo být evakuováno 19 lidí.

Autonomní sociální centrum Klinika – snímek z 13. dubna 2015
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Jeden člověk skončil v péči záchranné služby, doplnila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

„Po prvotním konfliktu měli na objekt hodit několik zápalných lahví,“ popsala mluvčí policistů počínání skupiny. Útok v žižkovské Jeseniově ulici se podle ní stal kolem půl osmé večer. Případnou souvislost se sobotními demonstracemi proti migraci v Praze zatím policie nedokáže potvrdit ani vyvrátit.

Adamcová dodala, že vzniklý požár ve výloze dokázali hasiči zlikvidovat za čtyři minuty. Evakuace lidí se uskutečnila ještě předtím, než hasiči dorazili na místo.

Ort z Kliniky: Zastrašit se nenecháme 

Podle lidí z centra Klinika nicméně vše nasvědčuje tomu, že útok má na svědomí stejná skupina, která napadla dlažebními kostkami a tyčemi sobotní demonstraci Solidarita bez hranic na Malé Straně. Na centrum zaútočili kameny a světlicemi, které zapálily část kavárny, uvedli v prohlášení.

„Násilím ani výhružkami se nenecháme zastrašit. Budeme pokračovat v solidárních akcích a rozvíjení svobodných alternativních prostor. Agrese českých nacionalistů připomíná ze všeho nejvíc právě fundamentalistické islamistické skupiny, proti kterým se domněle staví,“ uvedl v prohlášení člen kolektivu Klinika Jakub Ort.

Budovu aktivisté obsadili koncem roku 2014

V prosinci 2014 budovu, kde přebývali bezdomovci a narkomani, aktivisté nelegálně obsadili a vyklidili od odpadků. Centrum začalo provizorně fungovat, než je vyvedla policie. Budova bývalé polikliniky měla být převedena na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která tam chtěla přestěhovat své sídlo.

Loni prázdný objekt iniciativě Klinika propůjčil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bezplatná výpůjčka končí letos v březnu. Klinika nabízí koncerty, výuku cizích jazyků, promítání či přednášky. Organizuje se tam také sbírka na pomoc uprchlíkům.