V Čechách je nedostatek pediatrů

Praha - V některých regionech začínají chybět pediatři. Situace je o to vážnější, že ti stávající jsou starší padesáti let. Situace tak způsobila, že v lokalitách severní Moravy připadá na některé pediatry až patnáct set dětí. Normální stav se přitom pohybuje okolo sedmi set. Další nedostatkovou oblastí je okolí Prahy.

Nejkritičtější situace je na severní Moravě - Jesenicku a Broumovsku. Podle sdružení praktických dětských lékařů je potřeba alespoň padesát pediatrů ročně. Obor dětského lékařství ale příliš mnoho studentů nezajímá, a tak se rodí více dětí, než přibývá nových doktorů. „Mám 1600 dětí, pracuji od rána do večera. Deset až dvanáct rodičů týdně musím odmítat,“ řekla praktická lékařka Marta Hálová.

Dětských lékařů mladších čtyřiatřiceti let je v Česku 24, přes jedno procento všech. Téměř polovina jich je mezi padesátým a šedesátým rokem. Ministerstvo se teď snaží motivovat absolventy tím, že jejich zaměstnavatelům přispěje v průměru pětadvacet tisíc korun měsíčně. Celkem na to vyčlenilo 153 milionů. Sdružení praktických dětských lékařů doporučuje rodičům v místech, kde je pediatrů nedostatek, aby si svého lékaře hledali minimálně čtvrt roku před narozením dítěte.

Pediatři
Pediatři