Do čela ŘSD přichází poradce ministrů Čermák

Praha – Novým šéfem Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se stal David Čermák. Svého bývalého poradce jmenoval do funkce ministr dopravy Pavel Dobeš pouhý den poté, co oznámil odvolání Reného Poruby. Ten byl vedením ředitelství pověřen od loňského září a o jeho odchodu se spekulovalo jako o možném vyústění blízkých kontaktů na exministra Víta Bártu z Věcí veřejných.

Konkrétní důvody pro odvolání Poruby úřad odmítl komentovat. Minulý měsíc o posty přišli například šéf Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Habarta a Dobešův náměstek Daniel Bartek. „Na základě jednání s pověřeným ředitelem Reném Porubou v minulém týdnu jsem se následně setkal s možnými kandidáty a po konzultaci s odborníky jsem se rozhodl jmenovat do pozice ředitele ŘSD Davida Čermáka,“ uvedl Dobeš.

ŘSD nyní podle ministerstva vypracuje koncept svého fungování. Dokument má být hotový do konce května, kdy jej ŘSD předloží ministru dopravy, který jej bude konzultovat s premiérem. Setrvání Čermáka na postu šéfa ŘSD Dobeš podmínil právě vhodným sestavením priorit a kroků v rámci vypracované strategie.

Podle ministerstva se Čermák v oblasti výstavby silnic pohybuje dlouho a má zkušenosti. Dříve působil jako Dobešův poradce v otázkách přípravy strategických dokumentů týkajících se rozvoje dopravní infrastruktury, uvedl mluvčí ministerstva Martin Novák. Konkrétně se podílel například na přípravě střednědobého plánu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Úkolem nového ředitele bude podle ministerstva zejména stabilizace ŘSD a zlepšení jeho komunikace s firmami a veřejností, uvedlo ministerstvo. Mediálně známý je především spor ŘSD se stavební společností Eurovia CS o devítikilometrový úsek D47 poblíž Ostravy, na kterém ŘSD reklamuje celkem 901 závad. Eurovia pochybení odmítá a tvrdí, že za řadu vad může právě ŘSD špatnou údržbou. Kvůli tomuto sporu se s ředitelstvím soudí u rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR.

Video Do čela ŘSD přichází David Čermák
video

Do čela ŘSD přichází David Čermák

Do čela ŘSD přichází David Čermák

11 5 2012

Vyjádření Pavla Dobeše