Za agresivní jízdu potvrdil soud Trpišovskému podmínku

Praha - Pražský vrchní soud potvrdil Aleši Trpišovskému dvouletý trest vězení podmíněně odložený na čtyři roky za agresivní jízdu a ohrožování pomalejších řidičů na dálnici D1. Trpišovský také nesmí sedm let řídit. 

Proti červnovému rozsudku středočeského krajského soudu se odvolali Trpišovský i státní zástupce, vrchní soud ale dnes obě odvolání zamítl. Dnešní verdikt je pravomocný, obhájce Trpišovského i státní zástupce zváží, zda nepodají dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle žalobce Zdeňka Topinky totiž mohla mít agresivní jízda závažné následky. „V autě bylo dvouměsíční dítě,“ podotýká.

Sám odsouzený řidič nechtěl rozhodnutí soudu nijak komentovat. Ještě před vynesením rozsudku ale konstatoval: „Nebudu tady říkat nějaká lítostivá slova, ale jen realitu. Zničilo mi to soukromý i profesní život.“

Agresivní jízdu potvrdili svědci i GPS

Trpišovský podle spisu nejprve na 13. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno předjel vysokou rychlostí pomalejší auto zprava, zařadil se před něj a prudce zabrzdil. O něco později na 30. kilometru provedl stejný manévr, auto za ním však nestačilo zastavit a havarovalo.

Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové

Podle předsedy trestního senátu Jiřího Lněničky soud uvěřil svědkům, kteří o úmyslném agresivním způsobu jízdy Trpišovského vypovídali, protože nebyl zjištěn žádný důkaz o jejich nevěrohodnosti. „Pokud svědci vypověděli, že obžalovaný provedl takové manévry, jaké provedl, pak máme za to, že výpovědi jsou věrohodné. Navíc výpovědi svědků odpovídají i záznamům z GPS, kdy rychlost vozidla byla pouhých 15 kilometrů, pak byla zase 184 kilometrů v hodině,“ dodal soudce.

Odvolací soud se ztotožnil i s právní kvalifikací, kterou použil krajský soud. Trpišovskému podle obžaloby hrozilo za pokus o těžké ublížení na zdraví až dvanáctileté vězení. Soud ale použil mírnější právní kvalifikaci. Za pokus o přečin ublížení na zdraví tak Trpišovskému hrozily maximálně tři roky vězení.

Státní zástupce žádal trest pět let vězení

Lněnička to odůvodnil tím, že jednání Trpišovského nebylo zdaleka tak škodlivé a nebezpečné jako obdobný případ Luboše Laciny. Ten byl odsouzen k pěti letům vězení za vytlačení pomalejšího auta mimo dálnici D1 a potrestán právě za pokus těžké újmy na zdraví. „Nedošlo zde k bočnímu vytlačování ve velké rychlosti, ale pouze k takzvanému vybržďování, tedy snaze k náhlému omezení rychlosti,“ řekl soudce. Podle něho sice v tomto případě mohlo dojít ke kolizi, vyloučil ale možnost způsobení těžké újmy osádce vozu.

S tím však nesouhlasí státní zástupce Zdeněk Topinka, který stejně jako advokát Trpišovského zvažuje podání dovolání. „Jednání Trpišovského považuji za obdobné jednání Laciny, který se také dopustil úmyslného činu. Ty následky tady mohly být velmi vážné,“ upozornil žalobce, který pro Trpišovského požadoval pětiletý trest vězení a desetiletý zákaz řízení. Podle znalce totiž mohlo dvouměsíční dítě, které bylo v při kolizi v autě, utrpět vážná zranění, dodal žalobce.