Novým místopředsedou sněmovny je Bartošek, nahradí Bělobrádka

Praha - Poslanci dnes zvolili nového místopředsedu sněmovny - stal se jím jediný kandidát Jan Bartošek z KDU-ČSL. Nahradí šéfa lidovců Pavla Bělobrádka, který je vicepremiérem ve vládě Bohuslava Sobotky. Sněmovna vyměnila i správní a dozorčí radu Všeobecné zdravotní pojišťovny. Do správní rady míří mj. exministři Leoš Heger a Zuzana Roithová a končí exposlanci Šnajdr, Šťastný a Tluchoř. Členové dolní parlamentní komory také zvolili do širšího vedení NKÚ Hanu Hykšovou, která nyní řídí územní odbor v Ústí nad Labem. Sobotka ve sněmovně dnes poprvé čelil interpretacím.

Nový místopředseda dolní komory Jan Bartošek dostal 98 ze 161 odevzdaných hlasů. Místopředsedové sněmovny jsou celkem čtyři. Bartošek doplnil trio Jaroslava Jermanová (ANO), Vojtěch Filip (KSČM) a Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové). V čele dolní komory stojí sociální demokrat Jan Hamáček.

Jan Bartošek (42) je ve sněmovně nováčkem. Poslancem je teprve od října 2013. Vystudoval Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích a Českou zemědělskou univerzitu v Praze; absolvoval specializační studium dramaterapie na univerzitě v Olomouci. Členem KDU-ČSL je od roku 2006, místopředseda strany pro sociální politiku od prosince 2011, předsedá krajskému výboru KDU-ČSL v Jihočeském kraji. Během vyjednávání o personálním obsazení vlády premiéra Bohuslava Sobotky se o Bartoškovi v médiích spekulovalo jako o možném ministrovi práce a sociálních věcí. Tento resort však lidovci nezískali.


Novou členkou širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu se stala Hana Hykšová. Členy patnáctičlenného kolegia NKÚ volí poslanci na návrh prezidenta úřadu. Hykšová obsadila volné místo po Marii Hoškové, které skončilo funkční období již v roce 2012. Loni do této funkce poslanci nezvolili Radima Bureše z Transparency International.

Sobotka se poprvé stal terčem interpelací

Premiér Bohuslav Sobotka ve sněmovně dnes poprvé čelil interpretacím. Předseda vlády mimo jiné řekl, že nebude chtít poskytovat záruky na výkupní ceny elektrické energie v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Temelín. Zazněl taky názor ohledně zavedení eura - ministr financí Babiš ho nepovažuje za prioritu. Opoziční poslanci se ale spíš než o Sobotku zajímali o Andreje Babiše. Premiér tak musel hlavně odvracet pochybnosti o střetu zájmů vlivného podnikatele na postu ministra financí.

Sněmovna se dnes zabývala také zprávou o činnosti ombudsmana za předloňský rok. Na jejím základě poslanci požádali ministerstvo spravedlnosti, aby navrhlo zrušit soudní poplatek za správní žalobu týkající se zaměstnanosti a dávek pěstounské péče. Zároveň požadují, aby dvoutisícový poplatek za podání antidiskriminační žaloby byl snížen na polovinu.

Babiš: Pokud by stát fungoval správně, mohl bych ležet na pláži

Poslanci dnes měli na stole také zprávu o plnění státního rozpočtu. Ministr financí Andrej Babiš například zdůraznil, že by rád snížil schodek státního rozpočtu pod sto miliard. Jeho další připomínky k tomuto bodu ale rozhořčily opoziční poslance. „Chtěl bych poděkovat ODS a TOP 09 za to, že vzniklo hnutí ANO. Vlastně nevím, jestli mám děkovat. Pokud by tenhle stát fungoval řádně, tak by ANO nikdy nevzniklo, nemusel bych tady mluvit a mohl jsem ležet někde na pláži,“ reagoval Babiš.

Poslankyně za ODS Jana Černochová následně prohlásila, že do politiky v roce 1997 vstoupila právě proto, aby do ní nepřišli lidé jako Andrej Babiš spojeni s předchozím režimem. „Pokud říká, že by raději mohl ležet na pláži, tak ať na ní leží, protože já bych na té pláži mohla ležet také, ale neležím na ní právě kvůli panu Babišovi a možná bychom na té pláži, pane Babiši, pane ministře financí, mohli ležet spolu,“ podotkla Černochová a vyvolala smích ve sněmovně.

Video Sobotkovu vládu čekají první interpelace
video

Sobotkovu vládu čekají první interpelace

Sobotkovu vládu čekají první interpelace

Komentář Lady Kolovratové

Interpelace poslanců na předsedu vlády

První interpelace na vládu