Celý tento týden probíhal Týden vědy a techniky. Spousta přednášek, výstav a dalších akcí se bude konat ještě během víkendu.
Víkend s poznáním: Tipy na nejzajímavější akce Týdne vědy a techniky
Tématem Týdnu vědy a techniky je Století české vědy. Návštěvníci mohou společně s vědci objevovat, jak věda vypadala před sto lety při vzniku Československa a jak se obory postupem času vyvinuly.
Vstup na všechny akce je bezplatný, u většiny je ale potřeba rezervace. Kompletní program je k dispozici na webu www.tydenvedy.cz.
Sobota 10. listopadu
Chemické pokusy všemi smysly
9:00–16:00, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Flemingovo náměstí 2, Praha 6 – Dejvice
V této výukové laboratoři si návštěvníci budou moci sami vyzkoušet výběr z nejzábavnějších chemických pokusů ze všech oblastí chemie, které připravili zaměstnanci ústavu. Organizátoři slibují například barevné plameny, kreslení elektrickým proudem, pokusy s chemickou duhou, světélkující baňky či sloní zubní pastu.
Den otevřených dveří spořilovského vědeckého areálu
10:00–17:00, exkurze se konají celý den, Praha 4, Boční II 1401
Dveře otevírají tří vědecké ústavy Akademie věd. V Geofyzikálním ústavu se návštěvníci dozvědí, jak dochází k zemětřesením a výbuchům sopek. V Ústavu fyziky atmosféry se seznámí s vybranými meteorologickými jevy a s pozemními i družicovými měřeními. V Astronomickém ústavu se podívají astronomickým dalekohledem a vyzkouší si simulátor gravitace. Den otevřených dveří těchto tří ústavů bude doplněn přednáškami, které se budou konat po celý den.
Přírodovědcem v muzeu
9:00–12:00, 12:30–17:00, Muzeum Vysočiny, Masarykovo nám. 57–58, Jihlava
Výstava poutavou formou přiblíží práci přírodovědců v jihlavském muzeu. Odhalí zajímavosti z depozitářů, techniky zpracování sbírkových předmětů, představí zajímavé osobnosti i to, jak se jednotlivé vědní obory – botanika, geologie a zoologie – vyvíjely v průběhu posledních sto let.
Neděle 11. listopadu
Tiché hrozby: Bouřlivé počasí
11:00, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1, místnost 206
Bouřky, blesky, extrémní srážky, přívalové povodně, krupobití, tornáda. Všechny tyto jevy se vyskytují i v Česku. Jak je studují čeští vědci a jak jejich práce pomáhá lidem v praxi? Co vše již víme o počasí a proč nás často překvapuje? Jak přesné jsou předpovědní modely? Budeme někdy vůbec schopni předpovědět chování atmosféry? Po projekci bude následovat beseda s tvůrci filmu.
Exkurze po královopolském hřbitově
14:00, Královopolský hřbitov, Myslínova, Brno
Smyslem procházky královopolským hřbitovem v „dušičkovém“ čase bude připomenutí některých osobností spojených s Brnem. Jsou zde pohřbeni významní představitelé veřejného života, vědci, umělci, sportovci. Nabízí se přitom příležitost povědět si něco o dějinách Králova Pole.
Věda fotogenická
13:30–19:00, Planetárium Ostrava, Galerie Mira, K Planetáriu 502, Ostrava
Projekt Věda fotogenická navrhl spolek Fórum Věda žije! a jeho cílem je každoroční pořádání fotografické soutěže pro zaměstnance Akademie věd ČR a jejích pracovišť. Výstupem je výstava, která návštěvníkům ukazuje, že věda je nejen důležitá, ale umí být i krásná, dokonce fotogenická. Za nejlepšími snímky roku 2017 se vydejte do ostravského planetária.