Sonda OSIRIS-REx dorazila k temnému asteroidu Bennu. Bude na něm pátrat po původu života

K planetce Bennu po více než dvouleté cestě kosmem dorazila americká sonda OSIRIS-REx. Ta se bude věnovat průzkumu tělesa, z jehož povrchu v červenci 2020 odebere vzorky. Následně je v září 2023 dopraví zpět na Zemi.

„Právě jsme dorazili,“ oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Do vesmíru se OSIRIS-REx vydala 8. září 2016, kdy ji vynesla raketa Atlas 5.

Mise sondy u Bennu je rozdělena na devět fází. První, kterou bylo přiblížení k planetce, v úterý úspěšně skončila. Nyní OSIRIS-REx zahájí předběžný průzkum, kdy bude Bennu podrobně mapovat.

Co bude dál?

Další části mise zahrnují například navedení sondy na oběžnou dráhu kolem planetky, podrobný průzkum, zkušební přiblížení a nakonec odběr vzorků. Při něm se sonda těsně přiblíží k planetce a pomocí sběrné hubice, která se asi na pět sekund přisaje k povrchu, odebere vzorky. Mise u Bennu skončí v březnu 2021, kdy sonda zamíří zpět k Zemi.

Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa v dávné minulosti totiž s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.