Rusko se chce odříznout od internetu. Už roky plánuje vlastní Runet

2 minuty
Události: Digitální izolace Ruska
Zdroj: ČT

Rusko plánuje izolovat se od globálního internetu –⁠ poskytovatelé státních webů a dalších digitálních služeb tam mají k 11. březnu podniknout opatření, která by je měla zbavit závislosti na zahraničních sítích. Vyplývá to z vládních dokumentů zveřejněných běloruskou nezávislou televizí Nexta.

Rusko se chce izolovat od světového internetu i s vědomím toho, že to není nic snadného. Plány na tuto situaci si připravuje už dlouho, provedení ale bude značně složité. „Neexistuje nějaká jedna trubka, která by vedla z Ruska do sousední země, těch možností, jak jsou připojeny sítě, je obrovské množství. A nejde to jedním tlačítkem vypnout,“ vysvětluje výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip. Právě toto sdružení spravuje internet v Česku.

Možné to ale je –⁠ stačí, aby správci sítí fyzicky převedli všechna data, tedy všechny domény a servery, na území Ruské federace. To vše by se pak dostalo do uzavřené infrastruktury plně pod kontrolou státu.

Roky příprav

Na vytvoření takzvaného Runetu (někdy i ru-net) země pracuje už několik let. Taková síť bude zvenčí nedotknutelná –⁠ ani komunikace, jako je třeba poslání e-mailu z Česka do Ruska, by nebyla možná. Rusům by se ale zároveň výrazně zmenšil dostupný obsah.

Rusko už řadu let posiluje úřední kontrolu internetu, zásahy státu jsou častější zejména po roce 2014, kdy se prudce zhoršily vztahy Moskvy se Západem kvůli anexi ukrajinského Krymu a ruské vojenské agresi vůči Ukrajině na Donbasu. Internetová média, sociální sítě, poštovní servery a účty bloggerů jsou povinny půl roku uchovávat obsah pro případnou státní kontrolu, kterou nemohou odmítnout.

Už od roku 2012 platí v Rusku zákon umožňující likvidovat weby šířící dětskou pornografii, návody k sebevraždám nebo propagandu teroristů. Podle kritiků úřady této normy zneužívají k zásahům proti opozici.

Zásadní změnu přinesl rok 2019, kdy začal v zemi v listopadu platit zákon o takzvaném svrchovaném internetu, který dává úřadům větší kontrolu nad děním na síti. Na základě zákona měla vzniknout komunikační infrastruktura schopná zajistit fungování i v případě odpojení od klíčových zahraničních komunikačních uzlů. Poskytovatelé přístupu k internetu jsou od té doby povinni opatřit si technické prostředky, které umožní „centralizovanou kontrolu internetového provozu“.

Program financuje ruský státní rozpočet a řídí ho hlavní správa pro kontrolu internetu Roskomnadzor, která tím získala řadu nových pravomocí, například přímo zablokovat jakékoli webové stránky, což zatím mohou učinit jen internetoví operátoři.

Jaký bude ruský internet

„Dokážu si představit, že počet těch webů, které poběží, bude limitován. Ruské domény budou ve své podstatě pro státní aparát, státní organizace,“ vysvětluje Pavel Mašek z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně.

Zatím to ale podle expertů vypadá tak, že se Kreml spíše snaží zmapovat, jestli je země k zajištění takového provozu dostatečně vybavená. „A to zatím nevíme,“ dodává Mašek.

Rusko ale taky může následovat čínský scénář. Tam je celá síť schovaná za takzvaným Velkým čínským firewallem –⁠ bariérou, která filtruje veškerý provoz a lidem blokuje přístup k vládou neschvalovaným službám a webům. 

Jaký je ruský internet

Rusko už od začátku války na Ukrajině řadu zahraničních webů zablokovalo, jedná se zejména o sociální sítě Facebook a Twitter –⁠ jako důvod uvádí obavy z šíření propagandy. Digitální izolace Ruska už se ale děje i zvenku –⁠ své služby tam přestaly dodávat třeba velké platformy jako Netflix nebo TikTok.

V pátek se začaly na sociálních sítích objevovat informace o tom, že Rusko začíná blokovat už i síť Instagram, která je tam velmi oblíbená zejména mezi mladými lidmi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 12 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 15 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 16 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 19 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025
Načítání...