Mořské koníky loví v Asii kvůli léku na plešatost. Pomoci má ochranná zóna

Ohrožení mořští koníci podle tradiční asijské medicíny pomáhají proti řadě nemocí. Vědecké důkazy pro to chybí, přesto populaci koníků decimuje nelegální lov. Vážná je situace například na pobřeží Kambodži.

Jedním z důvodů, proč sem čluny často až z Vietnamu míří, je právě mořský koník. Obchod s ním je v Kambodži zakázaný – jeden kus se nicméně i tak dá prodat až za 2,5 dolaru. I když je drobný živočich často jen vedlejším úlovkem, ohrožený je z mnoha stran. 

3 minuty
Lov mořských koníků je problém
Zdroj: ČT24

Paul Ferber, zakladatel Marine Conservation Cambodia, popisuje, jak nelegální lov koníků vypadá: „Máte tu chlapy s kyslíkovými přístroji, kteří chodí se závažím na opasku po dně a sbírají cokoli počínaje mušlemi… a když narazí na mořského koníka, vezmou ho taky. Pak jsou tu sítě na kraby, které jsou tu nelegální, a nakonec rybářské čluny.“

Právě ty jsou podle ochránců kvůli vlečným sítím nejhorší. Podle odhadů tradiční čínská medicína ročně spotřebuje 20 milionů koníků. Údajně pomáhají s řadou problémů od nemocí ledvin až po nedostatek vlasů. Koníci ale slouží i jako součást šperků a loví se i kvůli akvaristice - a také třeba jako pochoutka, která se jí na špejli.

Roger Brujet, projektový manažer Cambodia Conservation Project, srovnává mořské koníky s jinými ohroženými zvířaty: „Mořští koníci jsou na tom stejně jako pandy. Je to ikonický druh, je to vlajková loď, kterou mnoho lidí z celého světa pozná. Když se nám podaří chránit mořské koníky, můžeme díky nim ochránit i celé místní životní prostředí.“

Kdo zachrání koníky?

V Kambodži se zatím koníky daří chránit jen velmi lokálně. Ochránci přírody nájezdům rybářských člunů brání například v okolí tohoto ostrova. Pozitivní výsledky zaznamenali už za 3 roky. Paul Ferber dodává: „Čísla tady stoupají, ale je to jen v této malé oblasti. Jakmile ji opustíte, tak zase klesají. Když ale na nějakém místě začnete jen s malou ochranou, mnoho obyvatel oceánu se vrátí. Jsou velmi pružní - a popravdě mořští koníci jsou dost pružní.

Koník na špejli na pekingském tržišti
Zdroj: Wikimedia Commons


Pomoci by mohla námořní ochranná zóna, kterou by místní vláda měla vyhlásit v polovině tohoto roku.

Mořští koníci jsou zajímaví například tím, že u nich rodí samci:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pouštní národy lovily žraloky už v době kamenné, ukázal český výzkum

Pravěcí obyvatelé jihu Arábie se už před zhruba sedmi tisíci lety ve velké míře živili mořskými zdroji a troufli si i na tak velkou kořist, jako byli žraloci, vyplývá z výzkumu týmu Archeologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR). Ten v Ománu objevil nejstarší megalitický kolektivní hrob v jižní Arábii.
před 3 hhodinami

Posádka mise Crew-11 se vrátila z ISS kvůli zdraví jednoho z astronautů

V Tichém oceánu dopoledne středoevropského času přistála kosmická loď s čtyřčlennou posádkou NASA. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se vrátila o čtyři měsíce dřív, než bylo v plánu, kvůli zdravotnímu stavu jednoho z astronautů.
08:18Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Od ISS se na Zemi předčasně vrací loď Dragon kvůli zdravotnímu stavu astronauta

Od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se ve středu odpoutala kosmická loď Dragon se čtyřmi astronauty, které americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) stahuje předčasně z mise kvůli zdravotnímu stavu jednoho z nich. Přistání lodě na Zemi se očekává ve čtvrtek okolo 9:40 SEČ. Podle zdravotního ředitele NASA Jamese Polka nejde o nouzovou evakuaci.
před 13 hhodinami

Rok 2025 byl po předchozích dvou letech nejteplejším v historii měření

Rok 2025 byl třetím nejteplejším rokem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,97 stupně Celsia. Byl tedy jen nepatrně (o 0,01 stupně Celsia) chladnějším než rok 2023 a o 0,13 stupně Celsia chladnějším než rok 2024, který byl vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Posledních jedenáct let bylo zároveň nejteplejších v historii měření.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...