Evropané změnili barvu kůže později, než se předpokládalo

Vědci z univerzity v italské Ferraře zkoumali, jak se vyvíjela pigmentace kůže, očí a vlasů Evropanů v průběhu posledních 45 tisíc let. Světlejší pigment se podle výzkumu objevoval postupně a nelineárně. Tmavá pleť přitom přetrvávala u mnoha populací až do doby měděné a železné.

Lidský druh vznikl a vyvíjel se v Africe. Tam se mu tmavá pokožka hodila, protože ho v oblastech kolem rovníku, kde je hodně slunečního světla, chránila před ultrafialovým zářením. Genetických znaků spojených se světlejší pigmentací začalo přibývat v době, kdy se začal druh Homo sapiens šířit z Afriky do míst, kde je slunečního svitu méně. Ochrana před ultrafialovými paprsky už nebyla tak důležitá a tak do ní evoluční mechanismy přestaly investovat energii.

Evoluční modely naznačují, že hlavními důvody byly výhody související se syntézou vitaminu D, ale také migrace. To se ví už řadu let, ale naopak načasování a průběh změn pigmentace jsou jasné mnohem méně.

V nové studii vědci využili dva velmi dobře zachovalé genomy pravěkých lidí. Jedním byl nález 45 tisíc let starého jedince z oblasti Ust'-Ishim z Ruska, druhým devět tisíc let starý nález Homo sapiens označovaný jako SF12 ze Švédska.

Geny v sobě nesou informace nejen o tom, jak vypadají současné genomy, ale i jakési „vzpomínky na minulost“, tedy to, jak se geny v průběhu let měnily. Autoři studie výsledky srovnání dvou výše popsaných genomů pak aplikovali na dalších 348 lidských genetických záznamů z pravěké Eurasie.

První bílí lidé

Tmavou pigmentaci našli vědci v genech prakticky všech lidí z doby před 43 až 13 tisíci lety – jen jediná osoba z té doby měla pleť středně tmavou. V období takzvaného mezolitu (před čtrnácti až čtyřmi tisíci lety) se začaly častěji vyskytovat světlejší barvy očí, mělo je až jedenáct z pětatřiceti vzorků z této doby.

Nejčastěji je vědci nacházeli u vzorků ze severní a západní Evropy, přičemž tmavé vlasy a kůže i v této době zůstávaly po celém kontinentu dominantní. Světlé odstíny pleti se poprvé objevily v mezolitickém Švédsku, ale i tam zůstaly velmi vzácné.

Mezolit je podle autorů studie typický právě tím, že se Evropanům začaly měnit oči z tmavých na světlejší. Tehdy byly dokonce rozšířenější než později, například než v době bronzové. Důvod vědci zatím nevědí.

Světlejší barva těla se začala častěji objevovat až v době, kdy do Evropy přicházeli první zemědělci, což byli lidé z dnešního Turecka. Postupně světlé pokožky přibývalo, ale ani před čtyřmi tisíci lety „běloši“ v Evropě ještě nepřevážili. V té době se ale začala více různit barva vlasů a na území dnešního Turecka se podle vědců objevili první zrzkové.

Teprve v době železné, tedy asi dvanáct set let před naším letopočtem, se světlá pleť stala téměř stejně častou jako tmavá, zejména v severní a střední Evropě. Tmavá pigmentace ale zůstala běžná v oblastech, jako je Itálie, Španělsko a Rusko.

Migrace a tok genů

Podle nové studie se zdá, že změny pigmentace byly způsobeny především migrací a tokem genů, nikoli přímo selekcí a adaptací na prostředí. „Klíčovou roli v posunu pigmentačních znaků napříč Evropou sehrálo šíření neolitických zemědělských populací,“ uvedli autoři výzkumu, přičemž dokonce popsali, které varianty genů za to byly primárně zodpovědné.

Výsledky naznačují, že světlá pleť se v Evropě stala běžnou mnohem později, než se dosud předpokládalo, a že pigmentační znaky byly po tisíce let utvářeny složitou souhrou genetických a environmentálních faktorů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
před 5 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
včera v 11:00

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
včera v 08:00

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025
Načítání...