Na Islandu zemřel turista po propadu ledové jeskyně

2 minuty
Na Islandu se zřítila ledová jeskyně
Zdroj: Reuters/Channel 2

Jeden člověk zemřel a jeden utrpěl zranění poté, co se na Islandu částečně propadla ledová jeskyně. Záchranáři od neděle pátrali po dvou pohřešovaných, následně se ale ukázalo, že skupina zahraničních turistů na prohlídce ledovce Breidamerkurjökull na jihu země neměla 25 členů, ale jen 23, napsala agentura DPA. Další pátrání tak záchranáři ukončili.

Záchranáři podle policie dostali v neděli odpoledne hlášení, že když turisté prozkoumávali ledové jeskyně, čtyři z nich led zavalil. Dvě osoby utrpěly vážná zranění – jedna jim podlehla na místě a druhou ve stabilizovaném stavu vrtulník dopravil do nemocnice v Reykjavíku.

Motorové pily v akci

Obětí je Američan, zraněnou pak jeho partnerka, která je rovněž z USA. Po dalších dvou lidech pátraly už druhý den desítky záchranářů, nakonec se ale ukázalo, že nikdo ze skupiny nechybí. Důvodem špatných informacích byla pochybení při registraci na výpravu.

Veřejnoprávní stanice RÚV dříve informovala, že dostat techniku a záchranáře k ledovci je náročné kvůli členitosti terénu. Ledovec je nutné prořezávat za pomocí motorových pil. Jeden turista, který jeskyni navštívil těsně před jejím zřícením, řekl RÚV, že je hluboká tři až pět metrů.

Záchranná akce na Islandu
Zdroj: Reuters/Stod 2/Vilhelm Gunnarsson

Podle islandského serveru Visir se organizovaná skupina vydala k ledovci Breidamerkurjökull v rámci výletu po ledových jeskyních. Turisty doprovázel průvodce. Když se jeskyně propadla, byla většina z nich před ní.

Britský The Guardian píše, že křišťálově modrá ledová jeskyně se nachází nedaleko ledovcového jezera Jökulsárlón a jde o oblíbený cíl turistů z celého světa.

To, že se jeskyně propadla, pravděpodobně nesouvisí s páteční vulkanickou erupcí na jihovýchodě Islandu, podotýká agentura AP. Tato místa jsou od sebe vzdálená asi tři sta kilometrů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
00:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

USA odsoudily ruské použití rakety Orešnik proti Ukrajině, píše AFP

Spojené státy v pondělí před Radou bezpečnosti OSN odsoudily ruské použití rakety Orešnik proti Ukrajině jako nebezpečnou a nevysvětlitelnou eskalaci konfliktu. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja veškerou kritiku odmítl, uvedla AFP.
před 2 hhodinami

Teherán svolal prorežimní manifestace, internet blokuje už přes tři dny

Íránská státní televize navzdory pokračujícím protivládním protestům tvrdí, že se situace od nedělního večera uklidnila, píše server BBC. Íráncům podle něj chodí SMS, které je zvou na manifestace na podporu režimu v řadě íránských měst. Podle platformy pro monitoring internetu NetBlocks íránské úřady celostátně blokují internet už 84 hodin. Řada Íránců BBC sdělila, že mají blokované telekomunikační spojení. EU hrozí Teheránu sankcemi.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump se ve čtvrtek sejde s lídryní venezuelské opozice Machadovou, píše Reuters

Prezident Spojených států Donald Trump se ve čtvrtek setká s venezuelskou opoziční političkou a nositelkou Nobelovy ceny za mír Maríou Corinou Machadovou, informovala v pondělí s odvoláním na představitele Bílého domu agentura Reuters. Americké speciální síly přitom 3. ledna unesly z jihoamerické země tamního autoritářského vůdce Nicoláse Madura a jeho manželku, kteří nyní před soudem v New Yorku čelí obvinění z narkoterorismu.
před 10 hhodinami

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů. I spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem zrušilo v pondělí kvůli sněžení a mrazu stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku. Velmi nízké teploty hlásí také Finsko.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Loni bylo na Ukrajině zabito nejméně 2514 civilistů, tvrdí OSN

V uplynulém roce bylo kvůli bojům na Ukrajině zabito přinejmenším 2514 civilistů a dalších 12 142 jich bylo zraněno, což je více než v předešlých letech – s výjimkou roku 2022, kdy Rusko zahájilo invazi do země. Ve své nejnovější zprávě to v pondělí uvedla Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU). Celkem si ruská agrese proti sousední zemi dle ní už vyžádala životy nejméně 14 999 civilistů včetně stovek dětí, dalších 40 601 osob včetně nezletilých dle mise utrpělo zranění.
před 12 hhodinami

Írán navrhl jednání s USA, tvrdí Trump. Protesty si zřejmě vyžádaly stovky mrtvých

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči tamnímu režimu, uvedl v neděli podle agentur americký prezident Donald Trump. Přípravy na schůzku jsou v procesu. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů zahynulo nejméně 648 lidí, uvedla v pondělí pozdě odpoledne SEČ nevládní organizace Iran Human Rights (IHR). Neoficiální údaje hovoří i o více než šesti tisících mrtvých. Kvůli možnému americkému zásahu v zemi je Izrael ve stavu vysoké pohotovosti.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...