Za útok na fotbalisty Borussie Dortmund dostal muž čtrnáctiletý trest

Události ČT: Útočník na dortmundské fotbalisty se podle soudu pokoušel vraždit (zdroj: ČT24)

Pachatel, který loni trojicí bomb zaútočil na autobus s fotbalisty Borussie Dortmund, má jít na čtrnáct let do vězení. Rozhodl o tom soud v západoněmeckém Dortmundu, který ho shledal vinným z pokusu o mnohonásobnou vraždu. Sergej W. chtěl podle vyšetřovatelů na činu vydělat, když spekuloval nad propadem akcií fotbalového klubu. Rozsudek zatím není pravomocný, odsouzený se může odvolat.

Útok se odehrál loni 11. dubna krátce poté, co fotbalisté klubovým autobusem vyrazili na domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem. Při trojici výbuchů utrpěl zranění obránce Marc Bartra, který musel být s otevřenou zlomeninou předloktí operován, a také jeden z policistů, jenž autobus doprovázel.

Jak se později ukázalo, bylo velkým štěstím, že žádný z fotbalistů nepřišel o život. V bombách totiž byly kovové součástky, z nichž se jedna v autobuse zavrtala do opěrky pod hlavu. I když v Rusku narozený Sergej W. tvrdil, že bombami nechtěl nikoho zabít, musel s takovou možností podle obžaloby počítat.

K tomuto názoru se připojil i soud, který devětadvacetiletého muže shledal vinným z 28násobného pokusu o vraždu. Na druhou stranu ale státnímu zastupitelství soud nevyhověl, pokud jde o délku trestu. Obžaloba totiž požadovala doživotní trest. Obhajoba pak chtěla výrazně méně než deset let vězení.

Pachatel nechal na místě falešné stopy

Vyučený elektrotechnik, který v době útoku pobýval ve stejném hotelu jako fotbalisté, loni bomby odpálil na dálku. Na místě zanechal několik arabsky psaných listů, které měly zmást policii, aby se domnívala, že za útokem stál islamista. Vyšetřovatelé ale přišli skutečnému pachateli i tak velmi rychle na stopu.

Sergej W. nedlouho před útokem na burze nakoupil prodejní opce na akcie Borussie Dortmund a spekuloval, že po útoku hodnota akcií klubu klesne. Maximálně podle vyšetřovatelů mohl získat přes půl milionu eur, ve skutečnosti ale vydělal 5872 eur (153 tisíc korun).

Během procesu vypovídali i fotbalisté, kteří hovořili o tom, že po výbuchu zažívali obrovský strach a šok. „Ozvala se rána a mou hlavou mrštila tlaková vlna zprava doleva. Krátkou chvilku bylo v autobuse ticho, nikdo nevěděl, co se stalo,“ řekl například záložník Julian Weigl, podle něhož vzápětí propukla „neuvěřitelná panika“.