Východ Ameriky je pod sněhem. Dopravní nehody mají první oběti

2 minuty
Na severovýchod USA míří bílá pohroma
Zdroj: ČT24

K východnímu pobřeží USA dorazila mohutná sněhová bouře Jonas, která podle předpovědí meteorologů zasáhne přes 50 milionů lidí v desítce států. Od pozdního večera nefunguje ve většině postižených měst hromadná doprava. Letecké společnosti zrušily víc než sedm a půl tisíce spojů. Sníh zapříčinil dopravní nehody, které už mají na svědomí několik životů.

Vážnost situace dokládá varování Národního povětrnostního úřadu: podmínky mohou být až „život ohrožující“ a cestovat do Washingtonu „nemožné“. Škody mohou jít do miliard dolarů.

Podle aktuálních meteorologických modelů se Washington ocitl přímo v oku bouře. Na některých místech včetně metropole už napadlo kolem půl metru sněhu. Jonas se tak může stát nejhorší sněhovou smrští v historii města. Jen během soboty zde má podle předpovědi napadnout přes 80 centimetrů sněhu, přeháňky mají slábnout až v neděli. Úřady proto místním doporučují, aby své domovy až do pondělí vůbec neopouštěli. 

Podle meteorologů není vyloučeno, že živel se svým dopadem vyrovná nechvalně proslulé bouři pojmenované Knickerbocker, které v lednu 1922 zničila střechu stejnojmenného divadla ve Washingtonu a zabila sto lidí.

Američané na celém východním pobřeží proto vyrazili ve velkém do obchodů, aby se předzásobili na celý víkend, kdy se nebude možné dostat ven. Regály už teď zejí prázdnotou.

Počítá se s kolapsem dopravy, washingtonské metro dokonce pro jistotu přerušuje provoz. Znovu by se mělo rozjet v pondělí. Policie varuje řidiče, že se pokud možno vůbec nemají vydávat na silnice.

Zrušeno už bylo více než sedm a půl tisíc letů. „To se nevidí každý den. Z letiště je město duchů,“ píše redaktorka FCN.

Starosta New Yorku ujišťuje, že město je na příchod Jonase připraveno – v pohotovosti jsou odklízecí vozy, městští údržbáři i elektrikáři. „Všichni počítají s dlouhou směnou,“ ujistil Bill de Blasio.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při požáru v indickém nočním klubu zemřelo 23 lidí

Nejméně 23 lidí zemřelo při sobotním požáru v nočním klubu v indickém státě Góa, informují světové tiskové agentury. Mezi oběťmi požáru v oblasti vyhledávané zahraničními návštěvníky jsou i turisté. Policie příčinu požáru vyšetřuje, podle vyjádření policejního šéfa v místních médiích jej mohl způsobit výbuch plynové bomby.
01:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zóna ČT24 se věnovala i americkému postoji k Venezuele

Pokud Spojené státy zaútočí na Venezuelu, chtějí o tom někteří zákonodárci znovu vyvolat hlasování v Kongresu. Od září provádí Američané údery převážně proti rybářským lodím v Karibiku a Pacifiku. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že k tomu schválení členů Sněmovny reprezentantů a Senátu nepotřebuje. Argumentuje tím, že nejde o válku, ale o útoky proti drogovým kartelům. Některé z nich označila za teroristické organizace. Někteří kongresmani z obou stran ale tvrdí, že Trump už čtvrtý měsíc vede vojenskou operaci nezákonně. Na téma se zaměřil pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

Příměří v Gaze dosáhlo kritického bodu, sdělil katarský premiér

Příměří v Pásmu Gazy dosáhlo kritického bodu, jelikož se jeho první fáze chýlí ke konci a mezinárodní prostředníci pod vedením Spojených států už pracují na cestě k druhé fázi, aby dohodu upevnili. Podle agentury AP to v sobotu řekl katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, podle něhož je podmínkou příměří mimo jiné úplné stažení izraelských sil z Gazy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Velké nedostatky i rostoucí náklady. Evropa hodnotí stav svých armád

Ruská válka na Ukrajině vyburcovala většinu evropských zemí k tomu, aby upřely pozornost ke stavu svých armád. Zatímco vyzbrojování Velké Británie, která dlouho žila podle expertů v iluzi vlastní vojenské síly, provází problémy, Polsko už teď dává na obranu téměř pět procent HDP a mezi zeměmi NATO si udržuje náskok. Jedním z nejaktivnějších a nejambicióznějších aktérů je v současné době také Německo, kde poslanci v pátek schválili novou podobu vojenské služby.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bílý dům zřídil „síň hanby“, na webu útočí bez důkazů na média i novináře

Obhájci svobody tisku kritizují nový web Bílého domu, na kterém administrativa prezidenta Donalda Trumpa obviňuje desítky médií a novinářů ze lží a podjatosti. Ke stažení stránky vyzval americkou vládu mimo jiné Výbor na ochranu novinářů nebo Reportéři bez hranic.
před 8 hhodinami

Zelenskyj by v pondělí mohl jednat se Starmerem, Macronem a Merzem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před novináři prohlásil, že nejspíše v pondělí navštíví Londýn. Schůzky v sídle předsedy britské vlády se vedle premiéra Keira Starmera zúčastní také francouzský prezident Emmanuel Macron, který už účast potvrdil, a německý kancléř Friedrich Merz, píše server Independent. Schůzka v britské metropoli má následovat po jednáních o ukončení války s Ruskem, která vede ukrajinská delegace s Američany na Floridě.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rusko masivně útočilo na Ukrajinu, Polsku pomohla s ochranou vzdušného prostoru i česká armáda

Rusové provedli další masivní raketový a dronový útok na Ukrajinu, při němž zranili nejméně osm lidí. V Kyjevské oblasti zničili mimo jiné železniční nádraží, škody jsou ale v řadě dalších regionů včetně západu země. Ruské údery zasáhly ukrajinskou energetickou infrastrukturu v osmi oblastech, vážně poškodily několik tepelných elektráren. Kvůli úderům preventivně vzlétlo i polské letectvo, kterému pomáhala i česká vrtulníková jednotka.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Obětí povodní a sesuvů půdy v Asii přibývá, jen na Sumatře je jich skoro tisíc

Ničivé počasí si na indonéském ostrově Sumatra vyžádalo už více než devět set životů. Podle agentury AFP to v sobotu oznámily lokální úřady, které se kvůli hladomoru obávají dalších mrtvých. Záplavy a sesuvy půdy si od minulého týdne v Indonésii, na Srí Lance, Malajsii, Thajsku a Vietnamu celkem vyžádaly nejméně 1795 obětí.
před 14 hhodinami
Načítání...