USA v Iráku složily vlajku a končí misi

Bagdád - Spojené státy dnes oficiálně ukončily svou bojovou misi v Iráku. Ceremonii, při níž byla složena vlajka amerického velitelství v Iráku, byl přítomen ministr obrany Leon Panetta. USA tak končí téměř devítileté vojenské působení, které s pomocí dalších států začaly v roce 2003 svržením tehdejšího prezidenta Saddáma Husajna.

Podle Panetty mělo cenu vést tento konflikt bez ohledu na ztráty lidské i finanční, protože Irák díky němu začal směřovat k demokracii. „Vaše děti čeká lepší budoucnost, USA a Irák pak nové vztahy, jejichž podstatou budou společné zájmy a vzájemná úcta,“ oslovil ministr v projevu Iráčany.

USA ve válce přišly o téměř 4 500 lidí, mají 32 000 raněných a vydaly na ni 800 miliard dolarů, podle prezidenta Baracka Obamy dokonce bilion. Mise končí po osmi letech, osmi měsících a 26 dnech.

Americký ministr obrany Leon Panetta k misi v Iráku:

„Prolili jsme tam krev, ale nebylo to zbytečné. Splnili jsme úkol a pomohli Iráku ke svrchovanosti a nezávislosti, ke schopnosti sám si vládnout a zajistit si bezpečnost.“

K dnešku bylo ještě asi 4 000 vojáků na dvou základnách. V době, kdy USA měly v Iráku až 170 tisíc mužů a žen, potřebovaly pro ně několik set základen. Podle bezpečnostní dohody musejí USA veškeré vojsko stáhnout do konce roku.

Vydáno pod