USA se angažují v Jemenu: Íránu pohrozily, Saúdskou Arábii vyzbrojí

Washington - Spojené státy podpoří jakoukoli blízkovýchodní zemi, která se bude cítit ohrožena Íránem. Řekl to šéf americké diplomacie John Kerry. Nepochybuje prý o tom, že Írán vyzbrojuje jemenské šíity. Spojené státy chtějí dodávkou zbraní podpořit Saúdskou Arábii, která se do bojů proti šíitům zapojuje. Proti povstalcům se postavila i jemenská odnož Al-Káidy. Na hlavu vůdce šíitů Húsího i jeho spojence, bývalého prezidenta Sáliha, vypsala odměnu 20 kilogramů zlata.

„Do Jemenu zjevně přicházejí zbrojní dodávky z Íránu. Každý týden tam přistává několik letadel. Írán si musí uvědomit, že USA nebudou přihlížet, pokud se někdo bude snažit destabilizovat tuto oblast nebo pokud se při bojích budou překračovat hranice jiných zemí,“ prohlásil americký ministr. Saúdské Arábii už Spojené státy přislíbily urychlené dodávky zbraní.

Že Írán dodává Hutíům, šíitským povstalcům, zbraně i finance a do Jemenu poslal své revoluční gardy, tvrdí i svržená jemenská vláda. „Řada Hutíů a jejich stoupenců prošla výcvikem v Íránu a řada příslušníků revolučních gard přijela bojovat do Jemenu,“ uvedl jemenský ministr zahraničí Rijád Jasín.

Írán přiznává pouze humanitární pomoc, ne vojenskou podporu. Ve středu ale přesunul dvě vojenské lodě do Adenského zálivu. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, s nímž Kerry jednal mnoho dní ve Švýcarsku o íránském jaderném programu, navrhl pro Jemen několikabodové řešení. Chce, aby se vyhlásilo příměří a aby bojující strany sestavily společnou vládu. Vyslovil se také proti pokračování koaličních náletů na šíitské pozice. Podle íránského tisku vede Saúdská Arábie v Jemenu americkou válku.

„Ukončeme tu válku, uvažujme o příměří. Přiveďme Jemence k jednacímu stolu, kde rozhodnou o své budoucnosti. A přijměme tuto budoucnost,“ řekl íránský prezident Rouhání v televizním projevu. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí potom hovořil o „saúdskoarabské agresi proti Jemenu a jeho nevinným občanům“. Je to podle něj „chyba, zločin a genocida, kterou mohou stíhat mezinárodní soudy“. Saúdská Arábie prý konflikt nevyhraje.

O vstupu do koalice proti šíitům, které ze vzduchu bombardují letouny arabské koalice pod vedením Saúdské Arábie, uvažuje také muslimský a převážně sunnitský Pákistán. Írán ho ale od intervence odrazuje. „Musíme společně pracovat na ukončení krize v Jemenu. Lidé by tam neměli trpět při plošném bombardování. Musíme najít politické řešení,“ uvedl íránský ministr zahraničí Zaríf.

Jemenští šíité loni v září obsadili Saná a postupovali pak dále na jih. Do konfliktu se koncem března vložila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Tam našla útočiště jemenská vláda i prezident Hádí. Od 26. března, kdy začaly spojenecké nálety na šíity, má konflikt na 540 mrtvých a skoro 2000 raněných. Na 100 tisíc Jemenců kvůli němu opustilo domovy. Šíitští povstalci jihojemenský přístav Aden dále ostřelují z raketometů a probíjejí se k centru.

Humanitární pomoc se pomalu dostává do země

V Jemenu, zejména na jihu v Adenu, se rychle zhoršuje humanitární situace. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) má problémy dopravit na místo připravené humanitární zásilky. Po mnohadenním úsilí se ale včera podařilo vyjednat dodávku 16 tun pomoci metropoli Saná, dalších 32 tun by mělo dorazit dnes. V adenském přístavu také zakotvila loď s 2,5 tuny léků a zdravotnického materiálu, které poskytla organizace Lékaři bez hranic.

Nejhorší je podle MVČK situace v Adenu a jeho okolí, kde se bojuje už několik dní. Ve městě žije na 800 tisíc lidí, kteří nemají kam uprchnout. Na ulicích údajně zůstávají těla mrtvých a situace v nemocnicích je katastrofální. Jen včera si obléhání města šíity vyžádalo 22 mrtvých a přes 70 zraněných; podle posledních zpráv potom v zemi zahynulo při nočních náletech dalších 20 šíitských povstalců. Šíitským oddílům se také navzdory bombardování podařilo proniknout do provincie Šabva. Leží východně od Adenu a je domovem hlavně sunnitů. Šíité se tak dostávají blíž k ekonomicky významným místům - k přímořskému městu Balhaf, v němž je podnik na zkapalňování plynu a vývozní terminál.

2 minuty
Proti povstalcům v Jemenu se postavila Al-Káida
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump s Ruttem dospěli k rámci dohody o Grónsku, USA cla nezvýší

Americký prezident Donald Trump se domluvil se šéfem Severoatlantické aliance Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Trump to po jednání v Davosu oznámil ve středu večer SEČ na sociální síti Truth Social s tím, že díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. Ta měla začít platit za necelé dva týdny. Šéfka švédské diplomacie Maria Malmerová Stenergardová i dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen to uvítali. Lídři států EU se přesto sejdou na mimořádném summitu EU ve čtvrtek v Bruselu.
20:53Aktualizovánopřed 7 mminutami

Skvělá příležitost a maraton schůzek, hodnotí dva dny v Davosu Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na síti X oznámil, že se na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu setkal se šesti prezidenty, pěti premiéry včetně německého kancléře Friedricha Merze, se šéfem NATO Markem Ruttem, s běloruskou opoziční lídryní Svjatlanou Cichanouskou i se špičkami byznysu. Dva dny na ekonomickém fóru podle něj byly „skvělou příležitostí“ sejít se s lídry z celého světa a podpořit export a investice tuzemských firem i do zemí mimo Evropu a vzájemný turistický ruch.
před 29 mminutami

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Spojené státy nadále počítají s tím, že získají Grónsko, nepoužijí k tomu ale sílu, prohlásil na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu americký prezident Donald Trump. Grónsko je autonomním územím Dánska. Večer pak Trump oznámil, že se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. V Davosu také slíbil, že USA budou vždy stát při Severoatlantické alianci, zároveň ale zpochybnil závazky spojenců k NATO a kritizoval evropské země.
13:19Aktualizovánopřed 38 mminutami

Počet obětí vlakové nehody ve Španělsku vzrostl na 43, pátrání pokračuje

Počet obětí nedělní srážky vlaků na jihu Španělska vzrostl na 43 poté, co záchranáři ve středu odpoledne v troskách nalezli další tělo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na andaluské úřady. Zásah na místě nadále pokračuje i s využitím těžké techniky. Odbory španělských strojvedoucích zároveň pohrozily stávkou, požadují zajistit bezpečnost na železnici.
13:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
14:36Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Šéf Ryanairu vyloučil, že by firmu mohl koupit Musk, kterého nedávno urazil

Americký miliardář Elon Musk nemůže koupit irskou nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, ačkoli by to pro něj byla lepší investice než převzetí sociální sítě X, uvedl ve středu šéf Ryanairu Michael O'Leary. Pokračoval tak ve slovní přestřelce s Muskem, jehož nedávno počastoval vulgarismem, jímž komentoval miliardářovy (nízké) intelektuální schopnosti. Musk následně navrhl, že by mohl Ryanair koupit, připomíná agentura Reuters.
před 4 hhodinami

Agentury: Izraelská armáda zabila v Gaze jedenáct lidí

Počet obětí středeční izraelské palby při několika různých incidentech v Pásmu Gazy stoupl na jedenáct, mezi zabitými jsou také dvě děti, jedna žena a tři novináři včetně spolupracovníka agentury AFP, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdravotníky v Gaze. Izraelská armáda ohledně úmrtí novinářů uvedla, že byli podezřelí z obsluhy dronu napojeného na teroristické hnutí Hamás. Už dříve sdělila, že zabila osobu, kterou označila za teroristu a která podle ní vstoupila na území pod její kontrolou a představovala pro izraelské vojáky hrozbu.
16:46Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
15:04Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...