Ukrajinský expremiér chce z Moskvy zachránit Ukrajinu

Bývalý ukrajinský premiér Mykola Azarov ohlásil vytvoření Výboru na záchranu Ukrajiny. Azarov, který po loňském převratu na Ukrajině prchl do Ruska, vyzval ke svržení zločinného režimu v Kyjevě a vypsání mimořádných voleb.

Výbor na záchranu Ukrajiny, jehož pobočky podle Azarova už na Ukrajině působí, vydal prohlášení, v němž vyzývá k masovým protestům proti nynějšímu ukrajinskému režimu. "Vyžeňme z vlády všechny cizince, jejichž přítomnost Ukrajince ponižuje. Nynější zločinný režim hrubě porušuje ústavní práva občanů a fakticky podněcuje lid k povstání proti tyranii a útlaku," praví se v prohlášení.

"Sami neodejdou. Lid musí vzít moc do svých rukou," stojí v dokumentu, který vyzývá "miliony Ukrajinců", aby vyšly do ulic s požadavkem demise nynější vlády.

Azarovův výbor vyzývá k uspořádání mimořádných prezidentských, parlamentních a komunálních voleb, které by měly s nynějšími vládci Ukrajiny skoncovat. Za prezidenta Azarov navrhl Volodymyra Olijnyka, bývalého ukrajinského poslance za proruskou Stranu regionů. Jako jeden z iniciátorů represivních zákonů, jejichž schválení loni v únoru vyvolalo pouliční protesty a vedlo k pádu režimu prezidenta Viktora Janukovyče, je Olijnyk na Ukrajině trestně stíhán.

Členové výboru jsou podle Azarova v nebezpečí

Podle Azarova je Výbor na záchranu Ukrajiny "ochoten převzít odpovědnost za budoucnost státu". Kdo jsou členy výboru, Azarov nesdělil. "Část z nich žije na Ukrajině a jsou v nebezpečí. Přijde doba, kdy je lidu všechny představíme," slíbil expremiér. Jde prý o vlastence, kteří nejsou spojeni s nynějším, ale ani předchozím ukrajinským režimem.

Viktor Janukovyč
Zdroj: ČT24/ČTK/AP/Sergey Pivovarov

Janukovyč ani jeho spolupracovníci ve výboru nejsou

Svržený exprezident Janukovyč podle Azarova členem nově založeného výboru není. Organizátoři se prý dohodli na tom, že členem opozičního spolku nemá být nikdo, kdo s bývalým prezidentem úzce spolupracoval. Janukovyč se Azarova jako předsedy vlády zbavil už loni v lednu ve snaze uspokojit část požadavků demonstrující opozice.

Exprezident po útěku z Ukrajiny žije v západoruském Rostově na Donu a v blízké době s ním má na Ukrajině začít soudní proces.

Spekulace o těsném napojení Výboru pro záchranu Ukrajiny s ruským vedením kremelský mluvčí Dmitrij Peskov vyvrátil. "Kreml samozřejmě k této iniciativě nemá žádný vztah," řekl mluvčí. "Pokud jde o případnou podporu, je třeba detailně prostudovat prohlášení výboru a analyzovat situaci," dodal Peskov.

Na Donbasu se dál umírá

V běloruském Minsku se mají sejít zástupci proruských separatistů a Kyjeva kvůli situaci na východě Ukrajiny. O víkendu tam mezi znepřátelenými stranami navzdory příměří pokračovaly ozbrojené střety; na palebné linii jen za posledních 24 hodin zemřeli čtyři vojáci. Podle ukrajinských médií se boje soustředily zejména do okolí obce Stanycja Luhanska na severovýchodním předměstí Luhansku.

Na donbaské frontě také zesílila aktivita bezpilotních letounů, které podle Kyjeva povstalci používají k průzkumu bojové zóny. V Doněcké a Luhanské oblasti těchto aparátů ukrajinské jednotky zaznamenaly dvanáct, většinou údajně ruského původu.

Mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko řekl, že separatisté soustředili značné množství těžké bojové techniky ve směru na Doněck a Mariupol, dvě největší města v Doněcké oblasti. Značnou část těchto zbraní, zejména děla a minomety, navzdory vyhlášenému příměří neváhají použít, upozornil mluvčí.

Kontaktní skupina probere situaci na Donbasu (zdroj: ČT24)