Rusko tlačí směrem na Pokrovsk

Ruská armáda obsadila vesnici Levadne na východě Záporožské oblasti nedaleko hranic s Doněckou oblastí, píše na Telegramu skupina DeepState, která má úzké vazby na ukrajinskou armádu. Podle serveru RBK Ukrajina mluvčí jižního velitelství ukrajinské armády Vladyslav Vološyn potvrdil postup nepřátelských vojsk v tomto směru. Agentura AFP také s odvoláním na ruskou armádu napsala, že invazní jednotky zabraly vesnici Izmajlivka, která leží jižně od Pokrovsku.

Ruští i ukrajinští blogeři uvedli, že ruské síly postoupily do několika východoukrajinských měst a přiblížily se k dobytí strategického města Pokrovsk. Zřejmě rovněž získaly vesnice Izmajlivka a Levadne v blízkosti Pokrovsku. Kyjev se zatím k tvrzením nevyjádřil.

„Nepřítel postoupil v Selydove,“ napsala v sobotu pozdě večer na Telegramu skupina DeepState. Zveřejnila také mapu s vyznačením pozic ruských jednotek na jihovýchodě města. Invazní síly na toto město v ukrajinské Doněcké oblasti, známé například těžbou uhlí, útočí už týden.

Dobytí Selydove by otevřelo cestu k postupu na logistické centrum Pokrovsk vzdálené dvacet kilometrů severozápadně. Ruský zpravodajský server SHOT tvrdí, že útočící jednotky mají pod kontrolou osmdesát procent Selydove.

Ukrajinské ozbrojené síly v sobotu večer naopak sdělily, že předchozí den odrazily třicet šest útoků podél pokrovské fronty, včetně oblasti právě kolem Selydove. Informace obou válčících stran nicméně není možné nezávisle ověřit.

Nálety dronů

Ukrajinské a ruské jednotky také hlásí za noc ze soboty na neděli zničení desítek dronů druhé strany. Ruská protivzdušná obrana tvrdí, že zničila nejméně 51 ukrajinských bezpilotních strojů, zatímco Kyjev informoval o likvidaci 41 z osmdesáti ruských dronů nad desítkou svých oblastí. Ukrajinské letectvo uvedlo, že ztratilo stopu 32 dronů, což může znamenat, že je vyřadily systémy elektronického boje.

Ukrajinské drony byly údajně zničeny nad těmito ruskými oblastmi – Voroněžskou, Brjanskou, Orjolskou, Lipeckou a Bělgorodskou, napsala agentura Reuters.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Letoun NATO sestřelil dron nad Estonskem

Rumunská stíhačka F-16 startující z Litvy v úterý sestřelila nad Estonskem dron zřejmě ukrajinského původu, sdělil estonský ministr obrany Hanno Pevkur zpravodajskému webu Delfi. Škody podle Pevkura nevznikly, po troskách dronu estonské úřady pátrají. Lotyšsko v úterý vyhlásilo kvůli dronu letecký poplach. Jedná se o nejnovější případy z řady narušení vzdušného prostoru v této zemi sousedící s Ruskem, uvedla agentura Reuters.
13:07Aktualizovánopřed 52 mminutami

WHO zkoumá možnosti vakcín a léčby proti epidemii eboly v Kongu

Světová zdravotnická organizace (WHO) zkoumá, zda by některé kandidátské vakcíny, tedy očkovací látky ve fázi výzkumu, nebo léčebné postupy, mohly být použity k potlačení epidemie eboly v Kongu (Demokratické republice Kongo). Informovala o tom v úterý agentura AFP. Organizace již dříve vyhlásila nárůst počtu případů vysoce nakažlivé hemoragické horečky za mezinárodní zdravotní stav nouze.
12:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rutte vyzval k rovnoměrné pomoci Ukrajině. Narazil na odpor, proti je i Česko

Generální tajemník NATO Mark Rutte požádal spojence, aby na pomoc Ukrajině vyčlenili 0,25 procenta HDP. Snaží se tak zmírnit rostoucí napětí uvnitř Aliance ohledně nerovnoměrné pomoci Kyjevu, napsal server Politico. V pomoci zaostávají například některé státy z jihu Evropy. Návrh, který by znamenal uvolnění desítek miliard dolarů dodatečné pomoci, však narazil na odpor u části významných členů NATO. Proti se podle zdrojů ČTK vyslovila i Česká republika.
před 3 hhodinami

ICC na mě vydal zatykač, řekl krajně pravicový izraelský ministr Smotrič

Mezinárodní trestní soud (ICC) požádal o zatčení izraelského ministra financí Becalela Smotriče, uvedl v úterý na tiskové konferenci podle agentury Reuters a webu The Times of Israel (ToI) sám krajně pravicový člen izraelské vlády. Smotrič krok ICC označil za vyhlášení války, které jej nezviklá v přístupu k Palestincům. Ministr během bojů v Pásmu Gazy požadoval co nejtvrdší postup izraelské armády, dlouhodobě volá po anexi palestinských území a odmítá vznik palestinského státu.
před 5 hhodinami

Deficit 80 miliard dolarů a bankovní krize. Ukrajinská rozvědka zveřejnila interní ruské údaje

Ukrajinská zahraniční rozvědka získala nové interní ruské dokumenty hodnotící dopady války na ekonomiku země. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se je ruské úřady snaží utajit před mezinárodním společenstvím i vlastními obyvateli.
před 5 hhodinami

Kalifornští hasiči zápolí s rozsáhlým lesním požárem nedaleko Los Angeles

Pouhých 60 kilometrů od Los Angeles vypukl rozsáhlý požár místních porostů, který se kvůli extrémnímu suchu a silnému větru šíří krajinou alarmující rychlostí. Úřady nařídily evakuaci tisíců obyvatel a do pohotovosti povolaly více než dvě stovky hasičů. Ti se za pomoci letadel a helikoptér snaží dostat plameny pod kontrolu a zabránit jejich dalšímu šíření pomocí speciálních zpomalovacích látek.
před 5 hhodinami

Si řekl Trumpovi, že by Putin mohl invaze na Ukrajinu litovat, píší FT

Ruský vládce Vladimir Putin by nakonec mohl invaze na Ukrajinu litovat. Podle listu Financial Times (FT) to minulý týden řekl čínský prezident Si Ťin-pching svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi během jeho návštěvy asijské země. Trump čínskému prezidentovi pak prý navrhl, aby společně s Putinem spolupracovali proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC).
před 6 hhodinami

Portugalsko má nejdelší průměrný trest odnětí svobody v Evropě

Podle údajů Rady Evropy, které byly v úterý zveřejněny ve zprávě analyzující stav vězeňské populace v roce 2024, je průměrná délka trestu odnětí svobody v Portugalsku 31,4 měsíce, což je nejdelší doba mezi evropskými zeměmi.
před 7 hhodinami
Načítání...