Některá ukrajinská města připomínají Hirošimu, popsal aktér Válečného zpravodaje

28 minut
Interview ČT24: Martin Dorazín
Zdroj: ČT24

V rámci letošního festivalu dokumentů v Jihlavě se představuje snímek Válečný zpravodaj, který popisuje, jak vypadá práce zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína ve válce na Ukrajině. Film zachycuje také to, jak lidé, kteří v zemi zůstali, v podmínkách konfliktu žijí. Nejvíce zničená města jsou na frontě, rakety však mohou doletět kamkoliv, a západ Ukrajiny je tak stejně ohrožený jako centrální nebo severní část země, popsal v Interview ČT24 Dorazín.

Na dokumentárním filmu pracovala skupina čtyř lidí, což bylo podle Dorazína výhodné kvůli evakuaci při případných nebezpečných situacích. Záběry totiž vznikaly na válečné linii a před možným rizikem je vždy varovali místní lidé. „Vědí, kdy je potřeba odjet. Nikdy to není na sto procent, ale jejich intuice a znalost terénu, prostředí a vojáků a ozývajících se zvuků je důležitá.“ Dorazín také zmínil, že bylo potřeba dodržovat nařízení vojáků, kteří si nepřáli natáčení například strategických míst.

Bylo také nebezpečné vysílat on-line přímo ze zón, kde se nacházel, jelikož se tím tak zpravodaj může prozradit. „Člověk se může stát cílem a cizinci a cizí novináři jsou pro Rusy lovnou zvěří stejně jako ukrajinští vojáci. A není potřeba na sebe v tom momentu upozorňovat.“ Z těchto důvodů své reportáže publikuje vždy až několik dní poté. „Všechno, co se natáčí a fotografuje, se zveřejňuje až po odjezdu,“ uvedl s tím, že to také ochrání lidi, kteří si přijdou například pro humanitární pomoc, kterou do zasažených míst rozváží.

Západ Ukrajiny ohrožený stejně jako zbytek země

V rámci rozvážení humanitární pomoci viděl několik zcela zničených míst. Z některých měst, a to nejen na Donbasu, podle Dorazína zbyly jen trosky. „Města, jako je například Bachmut, Avdijivka, Vuhledar, vypadají trochu jako Hirošima.“ Dodal, že taková realita je však jen na frontě, celá Ukrajina takto zničená není, nicméně jí to hrozí. „Rakety můžou doletět kamkoliv a také to dělají – západ Ukrajiny je stejně ohrožený jako centrální nebo severní Ukrajina.“

Dorazín popsal, že lidé v ukrajinských městech žijí v chodbách bytů nebo ve svých sklepích, využívají také sklepy veřejných budov. Ve vesnicích však lidé žijí stále ve svých domech. „Když má někdo deset krav a stádo ovcí, koz, tak je pro něho hrozně těžké to opustit,“ poznamenal Dorazín.

Ukrajinci a Rusové

O tom, jak vedle sebe po skončení konfliktu budou Ukrajinci a Rusové žít, se podle Dorazína zatím moc nemluví. „Jsou národnostně hodně promíchaní, je tam (na Ukrajině) spousta rusko-ukrajinských rodin, v Rusku je spousta Ukrajinců, někteří jsou i politiky nebo vojáky na té druhé ruské straně.“ Tato provázanost podle něho není dobrá, protože nenávist Ukrajinců vůči čemukoliv ruskému je obrovská.

Zmínil, že se na Ukrajině odstraňují například pomníky ruského básníka a prozaika Alexandra Puškina kvůli tomu, že to byl carský úředník a Ukrajina se „i za cara cítila být porobená ruským živlem“. Taková situace teď na Ukrajině podle válečného zpravodaje panuje a bude trvat, než se zlepší – jde už spíše o otázku další generace.

Co se týče mírového plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, Ukrajinci mu prý nevěří, jelikož takové plány bývají nejasně formulované. Zelenskyj má na Ukrajině klesající podporu, stále si však drží nadpoloviční většinu.

Většina Ukrajinců souhlasí s tím, že by se jejich země pokud možno neměla vzdávat žádných svých území ve prospěch Ruska, protože vědí, že se agresor nezastaví. „Tato obava je velmi silná a je dokonce i u lidí, kteří nemají rádi Zelenského. Uvědomují si, že je to existenciální záležitost pro Ukrajinu.“ Dorazín se domnívá, že tamní obyvatelé si jsou vědomi, že nejde jen o zabrání jejich území, ale také o podrobení si ukrajinského národa. Konflikt je pro ně záležitostí života a smrti, dodává.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 10 mminutami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu, píší agentury

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě. Zhruba 385 tisíc členů sociální demokracie mohlo o vyjednaném kompromisu hlasovat od 15. dubna do úterý.
před 21 mminutami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 2 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 3 hhodinami

Soud nařídil Trumpově vládě doplatit Rádiu Svobodná Evropa dubnové finance

Americký federální soud vydal předběžné opatření, kterým nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa uvolnit dvanáct milionů dolarů (244 milionů korun) pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze, uvádí agentura AP. Peníze mají sloužit na dubnový provoz stanice, jejíž financování chtěl Trump zcela ukončit, soud to však jiným předběžným opatřením zakázal.
před 3 hhodinami

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 3 hhodinami
Načítání...